Pierwszy marsjański helikopter Ingenuity wkrótce rozpocznie loty

Kategorie: 

Źródło: NASA / JPL-Caltech

Kontrolerzy misji MARS 2020, otrzymali pierwszy raport o stanie Ingeniuty Mars. Helikopter, wylądował na czerwonej planecie razem z łazikiem Perserverence i wkrótce może rozpocząć swoje działanie. Dane pozyskane za pośrednictwem sondy Mars Reconnaissance Orbiter, wskazują na to, że zarówno wiropłat jak i jego stacja bazowa, działają zgodnie z oczekiwaniami NASA.

 

Świadomość tego, że Ingenuity ma dużo zmagazynowanej energii na pokładzie, i jest w stanie utrzymać ogrzewanie i inne ważne funkcje, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego stanu baterii, jest kluczowe dla sukcesu misji. Obecnie, akumulatory pojazdu, są ładowane z zasilacza łazika. Po rozmieszczeniu Ingenuity na powierzchni Marsa, baterie wiropłatu będą ładowane wyłącznie przez jego własny panel słoneczny.

Po tym, gdy Perseverance wypuści Ingenuity na powierzchnię Marsa, helikopter rozpocznie 30-dniowe testy lotu. Jeśli Ingenuity przetrwa pierwsze marsjańskie noce, gdy temperatura spadnie do minus 130 stopni Fahrenheita, rozpocznie się prawdziwa misja tego pojazdu. Jeśli Ingenuity uda się wystartować i zawisnąć podczas pierwszego lotu, ponad 90% celów projektu zostanie zrealizowanych. Jeśli wiropłat pomyślnie wyląduje i pozostanie sprawny, można podjąć do czterech kolejnych lotów, z których każdy będzie opierał się na sukcesie poprzedniego.

 

Sukces Ingenuity, mógłby nadać nowy wymiar przyszłej eksploracji Czerwonej Planety. Zaawansowane robotyczne pojazdy latające, oferowałyby wyjątkowy punkt widzenia, którego nie zapewniają obecne orbitery lub łaziki i lądowniki. Jest to też potencjalny prototyp do przyszłych pojazdów latających, z których w przyszłości mogliby korzystać marsjańscy koloniści. Niezależnie od tego jak rozwinie się ta technologia, jej dalszy postęp umożliwi dostęp do nowych terenów i znacznie zwiększy naszą wiedzę na temat historii czerwonej planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Taki

My jeszcze nie WIEMY czy na

My jeszcze nie WIEMY czy na marsie jest ATMOSFERA  Nam daja zdjecia pokolorowane ......A w NASA przez przypadek  te same zdjecia widzialem I......NIEBO BYLO  BLEKITNE ???????? KTOS KOGOS ROBI W BAALLOONNAA !!!!!!!!!

Portret użytkownika lol22

Ktoś w to wierzy? 1%

Ktoś w to wierzy? 1% ziemskiej atmosfery a ci pociskają kit o lądowaniu za pomocą spadochronów a teraz o śmigłowcu? Jak poleci to znaczy, że jest to na ziemi. Już na forach w USA piszą że na Marsie nie ma nieba jak ze zdjęć, bo nie ma co filtrować barw światła. 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Mam nadzieję że zatrudnili

Mam nadzieję że zatrudnili rumuńskie sprzątaczki co by temu wirolotu  słoneczny panelik czyściły bo nie starczy mu energii by całe 70 sekund lotu codziennie odbywać. A swoją drogą co za pierd.o.lone bzdury i brak logiki bo sam perserverans ma podobno mini elektrownię jądrową na pokładzie, przewidzianą na 4 lata choć jego misja jest przewidziana na 2. Dlaczego więc nie dokuje rzekomy kopterek na rzekomym łaziku by sobie bateryjkę podładować, bajkopisarze z naza to jednak tępaki.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Rafał Reperowski

"Na chwile obecną największa

"Na chwile obecną największa wysokość na jaką wzbił się śmigłowiec wynosi 8850 metrów. Stało się to 14 maja 2005 roku, a dokonał tego pilot siedzący za sterami maszyny Eurocopter AS350 B3, który swą maszyną dotknął najwyższego szczytu na ziemi, czyli Mount Everestu. Należy jednak dodać, że helikopter, którego użyto do bicia rekordu wysokości, został wcześniej specjalnie wzmocniony i zmodyfikowany. Standardowe modele tej maszyny osiągają pułap zbliżony do 5000 metrów."

Na Marsie gęstość atmosfery jest jak 37km nad Ziemią.

Samoloty odrzutowe maja pułap po 15km.

Skomentuj