Izrael rozdaje zielone paszporty zaszczepionym i wprowadza sanitarny apartheid

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Izrael przeprowadził najszybszą na świcie kampanię szczepień przeciwko COVID-19. Obecnie ponad połowa populacji otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki. Jednak teraz rząd zaczął dzielić obywateli. Zaszczepieni będą mogli chodzić do restauracji, na siłownie oraz baseny, a osoby niezaszczepione „zostaną pozostawione samym sobie”.

 

Po błyskawicznej kampanii szczepień, władze Izraela podjęły decyzję o otwarciu centrów handlowych i muzeów z zachowaniem zasad dystansu społecznego oraz obowiązkowego noszenia maseczek. Po raz pierwszy od wielu miesięcy ponownie zostaną otwarte siłownie, hotele i baseny oraz będzie można organizować wydarzenia kulturalne i sportowe. Jednak tylko część mieszkańców będzie miała dostęp do większości obiektów.

 

Oczywiście nikt nie zmusza do szczepień, jednak Minister Zdrowia Yuli Edelstein twierdzi, że zaszczepienie się jest moralnym obowiązkiem, dlatego „kto nie zostanie zaszczepiony, zostanie w tyle”. Według tej zasady, osoby zaszczepione otrzymają zaświadczenia o zaszczepieniu z kodem QR. Dzięki tej specjalnej przepustce będzie można wejść do centrum handlowego, na basen, siłownię, do restauracji, baru lub kina.

Jednak to jeszcze nie wszystko. W biurowcach i innych miejscach pracy również pojawi się obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu. W przeciwnym wypadku, osoby niezaszczepione mogą stracić pracę, choć rząd zaproponował inne rozwiązanie – niezaszczepieni pracownicy musieliby przechodzić przez testy na obecność wirusa co dwa dni.

 

Tymczasem osoby, które odmówią przyjęcia szczepionki nie będą miały dostępu do restauracji, centrów handlowych, barów, kin, hoteli i innych obiektów. Wiele z nich może również stracić pracę. Najwięcej niechętnych do przyjęcia szczepionki jest wśród młodych. Warto również dodać, że program szczepień objął tylko niewielką liczbę Palestyńczyków, żyjących na terenach okupowanych.

Podobna sytuacja zaczyna nakreślać się w Wielkiej Brytanii. Rząd nie zmusza Brytyjczyków do szczepień, jednak brytyjskie firmy już planują wprowadzić obowiązek szczepień zgodnie z polityką „no jab, no job”. Osoby niezaszczepione mogą stracić pracę i mieć poważne trudności ze znalezieniem nowej.

 

Czy podobne pomysły zostaną wprowadzone na całym świecie? Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel, pandemia nie ustanie dopóki wszyscy ludzie na Ziemi nie zostaną zaszczepieni. Rządy państw być może nie będą zmuszać do szczepień, lecz bez odpowiedniego certyfikatu zapewne nie będzie można wchodzić do kin, restauracji czy barów i nie będzie można podróżować po świecie. Niezaszczepieni mogą w pewnym sensie zostać odizolowani społecznie – podobnie jak część mieszkańców Chin, którzy mają zbyt mało punktów w Systemie Oceniania Obywateli.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kopię żydów w jaja

chyba zapomniano o tym, że

chyba zapomniano o tym, że zaszczepienie będą tak samo chorować i zaraż na koronkę, jak niezaszczepeni. tak samo jest z grypą. szczepionki nie dają gwarancji nie zachorowania ani łagodniejszego przechorowania. tego nie ma w ulotce. to ludzie sobie uzbdurali, że tak to działa. tak samo, jak myślą, że szmata na twarzy nie przepuszcza wirusa, który jest mikroskopijnej wielkości..to jak łapać wodę przez sitko Smile od początku pandemia jest wielką manipulacją i próbą wybicia ludzi. w polsce już jest dużo zgonów po 2 dawce AstraZ. niektóre są w niecałą godzinę po..dziwne, że nie mówią o tym co godzinę w tv, przecież to jest bardzo ważna informacja. dzięki niej wielu starych ludzi najpierw spisałoby testament a dopiero potem na szczepionkę..a tak to okaże się, że wiele własności zabierze państwo..i sprzeda zagranicznym kapitałom Smile sami wiecie komu

Portret użytkownika kuba8131

Jak uniknąć szczepienia jeśli

Jak uniknąć szczepienia jeśli będzie można stracić pracę. No bo da się powstrzymać od chodzenia do kina, restauracji czy komunikacji miejskiej, da się wytrzymać w maseczkach. No ale z czegoś trzeba żyć, śmierć głodowa to jedna z najcięższych śmierci. Macie jakiś pomysł ?

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Strony

Skomentuj