Naukowcy odkryli w ludzkich jelitach aż 140 tysięcy typów wirusów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Brytyjscy genetycy ogłosili zakończenie szeroko zakrojonego badania mającego na celu zbadanie różnorodności wirusowej mikrobiomu ludzkiego jelita. Efektem pracy była identyfikacja około 140 tysięcy typów wirusów zasiedlających jelita, z których ponad połowa nigdy wcześniej nie była obserwowana. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Cell.

Ludzkie jelito to niezwykle zróżnicowane środowisko biologiczne. Oprócz bakterii istnieją tam dziesiątki tysięcy wirusów zwanych bakteriofagami, które mogą zakażać bakterie. Wiadomo, że brak równowagi w mikrobiomie jelitowym często prowadzi do rozwoju chorób zapalnych jelit, alergii i otyłości, ale stosunkowo niewiele wiadomo na temat wpływu bakteriofagów na zdrowie człowieka.

 

W badaniu, przeprowadzonym przez Senger Institute i Europejski Instytut Bioinformatyki (EMBL-EBI), przeanalizowano ponad 28 000 próbek mikrobiomu jelitowego pobranych od ludzi na całym świecie. Wykorzystując metodę metagenomiki - sekwencjonowanie DNA mieszanej społeczności organizmów - autorzy zidentyfikowali i skatalogowali 142 809 typów wirusów, z których ponad połowa nigdy wcześniej nie została napotkana. Liczba i różnorodność wirusów zadziwiała badaczy.

 

Należy pamiętać, że nie wszystkie wirusy są szkodliwe. Prawdopodobnie jeszcze wiele nieznanych gatunków żyje w naszych jelitach i warto poznać związek między nimi a zdrowiem człowieka.  Autorzy zauważają, że większość wykrytych wirusów nie jest niebezpieczna dla ludzi, ponieważ mają DNA jako materiał genetyczny i różnią się od niebezpiecznych wirusów RNA, takich jak wirus SARS-CoV-2 czy Zika. Jako dowód, wszystkie próbki pobrano od osób zdrowych, które nie miały żadnych określonych chorób.

 

Wyniki badań stały się podstawą bazy danych fagów jelitowych GPD, która zdaniem naukowców będzie nieocenionym źródłem informacji dla osób badających bakteriofagi i rolę, jaką odgrywają w regulowaniu zdrowia ludzkiego. Badania bakteriofagów przeżywają obecnie renesans. Ten wysokiej jakości katalog wirusów jelitowych na dużą skalę pojawił się w odpowiednim momencie, aby posłużyć jako podstawa przyszłych badań nad wirusami.

 

Autorzy zwracają uwagę, że główną cechą ich pracy było zapewnienie najwyższej jakości rekonstruowanych genomów wirusów. Ścisła kontrola jakości połączona z podejściem uczenia maszynowego po raz pierwszy pozwoliła uzyskać kompletne genomy wirusów, które zdaniem naukowców będą podstawą do opracowania nowych terapii z wykorzystaniem leków przeciwbakteryjnych, bakteriofagów.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

To jest wspaniały materiał na

To jest wspaniały materiał na dowody z jelit prosto,udowadniające istnienie niezwykle... zaaaajaaaaadliwego Covid koronnego wirusa 100 tyś 666 tego On wcale już nie musi się unosić w powietrzu, czy gdzieś tam, w innych oprarach GROTESKI i ABSURDU On siedzi DRAŃ  od zarrrraniaaaa w nas samych ! Maseczki więc włóż i całuj  w du...pańskie 4 litery. Pamiętaj,morda w kubeł, bo ci lockdown kaganiec założą.

Portret użytkownika asa

Nikt nie wykrył wirusa...

Nikt nie wykrył wirusa....wykrywają jakieś cząstki ,fragmenty nieznanych białek i na zasadzie domniemania przypisują je temu czemuś co nazywają wirusem!!!! ------A teraz najważniejsze-UWAGA....testy wykrywają  sekwencje białek które należą też do ludzi, każdy  je posiada w swoim genomie. Skoro testy wykrywają rzekome wirusy TO CZYM MY LUDZIE JESTEŚMY????

Portret użytkownika Anty Magister

A coż na zdjęciu za potwór

A coż na zdjęciu za potwór?Tak ten którego wielu uważa iż nie ma i to ten co ma 7 form przejsciowych.Którego naturalnym nosicielem nie był człowiek lecz stał się.Dzieki temu wywołuje nie mogąc opuscić swego nowego naturalnego choć nie naturalnego środowiska w nosicieliu kilkadziesiąt pięknie opisanych tzw.przewlekłych jednostek chorobowych.Ku ucieszcze biznesu.Czy umieszczjący to zdjecie wie kto to i co to za przyjemniaczek?Bo z tym co w tytule nie ma on nic wspólnego.Ale ma dużo wspólnego z tym co się dzieje nawet tutaj z czytającymi.Gdyż jedna z 7 form pośrednich potrafi wybrać sobie taknkę muzgową za miejsce żerowania.I wtedy dzieje się to co się dzieje.

Portret użytkownika Ted

W jelitach to niedługo znajdą

W jelitach to niedługo znajdą nowe galaktyki, z rodzaju tych z " facetów w czerni ". Ale faktem jest, że jelita wyglądają na mało dotychczas zbadany obszar, jak głębie oceanów, czy kosmos. Naukowcy i lekarze traktowali je jako w pełni poznane i których funkcje już dokładnie określono. Ten artykuł jest o wirusach w jelitach. Ilość może szokować. Inny niedawno informował o zidentyfikowaniu w jelitach komórek neuronowych, sugerując istnienie tam drugiego mózgu. Gdy dodamy jeszcze określenie w jelitach pond 2,5 kilograma bakterii, od których uzależnione jest to, że w ogóle żyjemy - to już czekam na nowe, ciekawe odkrycia w tej materii.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika Ted

Nie tylko broni biologicznej.

Nie tylko broni biologicznej. Jakiś czas temu stwierdziłem możliwość powstania nowego, już naprawdę zabójczego wirusa, wytworzonego w ciele człowieka pod wpływem szczepionki. Wystarczy jeden człowiek, te wirusy które są w nim + szczepionka mająca zdolność modyfikacji genetycznej. Teraz mamy już paręnaście milionów zaszczepionych i jak się okazuje 140 tysięcy potencjalnych kandydatów do modyfikacji. Robi się ciepło, ciepło.

Zniszczę tą planetę.

 

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj