Aż 20 asteroid przeleciało w tym roku niebezpiecznie blisko Ziemi. To więcej niż o tej porze w 2020 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowo odkryta asteroida oznaczona jako 2021 DG, przeleciała obok Ziemi w odległości 166 050 km. Jest to mniej niż połowa odległości z Ziemi na Księżyc. Co jednak ważniejsze, jest to już 20 obiekt w tym roku, który zbliżył się do nas na tak niebezpieczną odległość.

 

2021 DG zaobserwowano po raz pierwszy w Mt. Lemmon Survey, w stanie Arizona w zaledwie dzień, przed jego największym zbliżeniem do Ziemi. Obiekt, tak jak wiele innych kosmicznych skał, które zbliżyły się do Ziemi na taką odległość, należy do grupy asteroid Apollo. Jego szacunkowa średnica wynosi od 2,4 do 5,4 metra.

Warto przypomnieć, że rok 2020 był szczególnie aktywny, jeśli chodzi o przeloty obiektów tego typu. Łącznie, na odległość mniejszą niż księżycowa, zbliżyło się do nas aż 107 obiektów, z czego kilka dosłownie otarły się o ziemską atmosferę. Jednak nawet wówczas, w okresie od stycznia do lutego odnotowano zaledwie 19 obiektów typu NEO. Wygląda na to, że 2021 jest nieco bardziej aktywny, a luty jeszcze się przecież nie skończył.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj