Jakie rewolucje technologiczne mogą pojawić się w nadchodzących dekadach?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Znany fizyk oraz popularyzator nauki - Michio Kaku - analizując obecne trendy rozwojowe, pokusił się o stworzenie listy rewolucji naukowo-technologicznych, które mogą mieć miejsce w przeciągu nadchodzących dekad.

Spośród zaproponowanych przez niego przełomów cywilizacyjnych, wybrałem te o największych reperkusjach dla ludzkości. Daty nie mają tu aż takiego znaczenia, ponieważ Kaku ujmował je dość ogólnie i zasadniczo skupił się na tym, co może się pojawić do 2100 roku.

Pierwszym niewątpliwym krokiem milowym dla ewolucji społeczeństw, będzie powstanie uniwersalnego tłumacza, przekładającego w czasie rzeczywistym treści mówione lub pisane z dowolnych języków.

Kolejnym, ma być kontrolowanie komputerów i urządzeń bezpośrednio umysłem, co jest coraz bliższe realizacji na długo przed rokiem 2100.

Innym ważnymi momentami rozwoju technologii będą: odczytywanie ludzkich myśli przez komputer, stworzenie swoistego „słownika myśli”, który umożliwi odkodowanie strumienia świadomości każdej osoby, fotografowanie snów, przesuwanie obiektów myślą przez przekazywanie informacji wprost do chipów, zawartych w przedmiotach oraz manipulowanie robotami i awatarami za pomocą myśli.

Pojawić się ma ponadto tzw. odwrotna inżynieria mózgu, która pozwoli na ustalenie szlaków neuronowych dla zachowań oraz wywoływanie zachowań przez wzbudzanie szlaków przepływu impulsów nerwowych. Uda się w końcu także stworzyć mapę neuronów mózgu, projektować zasady funkcjonowania mózgów, stymulować funkcjonowanie neuronów za pomocą komputerów i robotów oraz finalnie stworzyć sztuczne mózgi.

Możliwa stanie się synteza jądrowa, polegająca na łączeniu się jąder wodoru pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, czemu towarzyszy wydzielanie się dużej ilości energii.

Michio Kaku

 

Dzięki wysokotemperaturowym nadprzewodnikom ceramicznym, realne stanie się unoszenie pojazdów za pomocą pola magnetycznego, minimalizowanie oporów w nadprzewodnikach w temperaturze pokojowej oraz zminimalizowanie tarcia i zużycia paliwa.

Uda się nam także produkowanie energii w przestrzeni kosmicznej, a dokładniej absorbowanie energii słonecznej przez satelity i przesyłanie jej w postaci mikrofal na Ziemię.

Nauczymy się również opóźniać procesy starzenia, a zatem stworzymy uniwersalny sposób na zachowanie młodości. Do tego będziemy dokonywać wskrzeszania wymarłych gatunków (np. neandertalczyków, mamutów czy dinozaurów). Zaczniemy także tworzenie nowych form życia.

Wydaje się, że trzy najważniejsze rewolucje to:

Łączenie się z robotami, tak aby człowiek i robot zaczęli stanowić jedność. Unikniemy w ten sposób wzajemnego konkurowania. Dojdzie do łączenia żywych tkanek z metalem, krzemem i innymi tworzywami sztucznymi. Organizmy ludzkie zostaną ulepszone poprzez modyfikacje genetyczne i wypełnienie ich elektroniką. Powstaną roboty sterowane przez ludzi, zastępujące nas w życiu codziennym, ale w taki sposób, aby człowiek odczuwał rzeczywistość, z którą stykają się te roboty. Pojawią się też awatary - dodatkowe ciała, którymi można sterować w innych środowiskach i miejscach za pomocą jednego mózgu.

Produkcja replikatorów - maszyn, które z surowca wyjściowego, rozkładanego na cząstki, będą wykonywać za pomocą zawartych w nich nanobotów zupełnie inny przedmiot. Nanoboty, czyli molekularne roboty, będą miały zdolność reprodukcji. Będzie można wyprodukować w domu prawie wszystko za darmo; znikną pojęcia statusu i władzy politycznej, pojawi się możliwość spełniania wszelkich pragnień. Zostanie wyeliminowany głód, bowiem przykładowo z kamienia będzie można zrobić chleb, przez naciśnięcie guzika w replikatorze, do którego zostanie wcześniej wgrana właściwa aplikacja).

Ostatnim wielkim przełomem, przewidzianym do 2100 roku, jest zainicjowanie badań nad możliwością kontrolowania świata za pomocą siły umysłu.

Niezależnie od tego, kiedy opisane wyżej przełomy technologiczne nastąpią, istotne jest to, aby w debacie nad przyszłością świata po pandemii oraz w planach radykalnej transformacji geopolitycznej, uwzględniać skalę konsekwencji, jakie wywołają wynalazki, których jeszcze nie ma.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Jakie rewolucje

"Jakie rewolucje technologiczne mogą pojawić się w nadchodzących dekadach?" Już mówie, to co myślę.Taki ostry. Krzemień osadzony na mocnym kiju? Kamień w zaciśniętej pięści ? Proca, to już będzie szczyt technologicznych możliwości nadchodzącej epoki.Coś na miarę,jak program atomowy.Poza tym wszystko opowiadane będzie w mitach i bajkach.

Portret użytkownika Ractaros96

Ja bym sprostował te

Ja bym sprostował te przewidywania odnośnie wynalazków o to, że jeśli będą, to będą dostępne tylko dla nielicznych. Przy tym co się dzieje w Afryce do dzisiaj, to nie chce mi się wierzyć w tą całkowicie świetlaną przyszłość. Samo wynalezienie czegoś jeszcze świata nie zmieni, dopiero upowszechnienie się technologii na masową skalę zmienia świat. Przy obecnej ekonomii będzie tylko coraz więcej nierówności. Obok siebie będą żyć głodujący ludzie i tacy korzystający z wynalazków opisanych w artykule. Totalna porażka ludzkości jako gatunku.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika tubylec

Niektórzy ludzie chyba

Niektórzy ludzie chyba kompletnie nie widzą jaka otacza nas rzeczywistość i rozmarzeni patrzą sobie gdzieś w dal. Pobudka! Wodospad przed dziobem statku!

Głosuj za
49
Portret użytkownika Ted

Naukowcy to jednak sami

Naukowcy to jednak sami fantaści. Podobnie jak ci od Słońca z jednego z poprzednich artykułów. Ale ten pan ma rację w jednej kwestii, choć nie w około 2100 roku, ale już teraz. Możliwość kontroli świata za pomocą siły umysłu. I nie zainicjowanie badań, ale zastosowanie tego w praktyce. Polecam ponownie dwa nagrania, dołączone do mojego komentarza w artykule o tytule: " czy-odczuwalne-63-stopnie-celsjusza-w-tatrach-ostateczny-dowod-na-ze-nie-ma-globalnego-ocieplenia ", jest obecnie prawie na końcu komentarzy. I trzeba to przeanalizować spokojnie, bez uprzedzeń i z otwartym umysłem. Wskazana dobra znajomość angielskiego. W urządzeniu z androidem doskonale sprawdza się aplikacja " MX Player " - obsługuje również pliki z rozszerzeniem .flv i ma rewelacyjną opcję zwolnienia/ przyśpieszenia szybkości odtwarzania, wideo i audio z możliwą niewielką utratą jakości. Idealna do analizy słabej jakości nagrań.

Zniszczę tą planetę.

 

Skomentuj