Chiński łazik natrafił na Księżycu na coś niezwykłego

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Chiński łazik Yutu 2, znalazł „niezwykły” odłamek po niezbadanej odległej stronie Księżyca. Łazik odkrył tam zagadkową skałę przypominającą niezidentyfikowany odłamek po uderzeniu meteorytu. Odkrycie zostało opublikowane przez Our Space, chiński kanał naukowy powiązany z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną (CNSA).

Yutu-2 to zrobotyzowany łazik księżycowy, który był częścią chińskiej misji Chang'e 4. Urządzenie funkcjonuje od 7 grudnia 2018 roku a już 3 stycznia 2019 roku, rozpoczęło swoją pracę po niewidocznej z ziemi stronie Księżyca. To właśnie poczas prowadzonych tam badań, natrafiono na niezwykłą wydłużoną skałę, która wywołała spory entuzjazm wśród astronomów. Naukowcy z misji Chang'e-4 uznali, że ten wydłużony kamień zasługuje na dokładniejsze badania.


Fascynacja tym znaleziskiem, znaleziskiem jest dość prosta do wytłumaczenia. Wystająca skała, to niemal na pewno fragment Księżyca, który odleciał w wyniku uderzenia meteorytu. Jego analiza, może dać badaczom wgląd w historię naszego satelity, a w konsekwencji również i naszego Układu Słonecznego. Zarówno kształt przypominający odłamek, jak i wyraźny „grzbiet” biegnący wzdłuż krawędzi skały wydają się wskazywać, że jest on geologicznie młody i przybył tu stosunkowo niedawno. Jest to niepowtarzalna okazja, na zbadanie warst geologicznych, do których dotarcie w normalnych okolicznościach, byłoby niemożliwe.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika emel

rghbnm wrote: Ciekawe

rghbnm wrote:
Ciekawe dlaczego wszystkie foty z ksiezyca i niby kosmosu sa czarno biale ?

A czy wiesz dlaczego zdjęcia ze smartfona są kolorowe? Wiesz jak powstaje kolorowe zdjęcie? W skrócie: przed każdym pikselem na matrycy światłoczułej umieszcza się malutki filtr światła (czerwony, zielony lub niebieski), który przepuszcza tylko ję jedną barwę do samej matrycy w danym miejscu (na dany piksel). W efekcie każdy piksel dostaje średnio tylko jedną trzecią światła, która padałaby na niego bez tych filtrów. Reszta światła jest marnowana. Póżniej takie dane z matrycy są przetwarzane przez komputer (wbudowany z aparat fotograficzny lub smartfona) i na tej podstawie rekonstruowany jest obraz, już kolorowy*. Więc jedna trzecia wszystkich pikseli otrzymuje tylko barwę czerwoną, jedna trzecia tylko niebieką i jedna trzecia tylko zieloną**. To umożliwia zrekonstruowanie obrazu kolorowego ale kosztem światłoczyłości matrycy.
Ponadto, takie permanentne wbudowanie filtrów ograniczna znacznie możliwości fotografi obiektów w innych pasmach. Dla fotografów to nie ma znaczenia, ale teleskopy się projektuje, by wykonywały zdjęcia w różnym zakresie spektrum, dlatego w teleskopach filtry montuje się np. na kołowych mechanizmach, które się obracają i w zależności od ustawienia przepuszczają na całą matrycę wybrany zakres promieniowania. Powstałe zdjęcie jest wtedy "czarno-białe", gdzie biel oznacza dużo światła na danym pikselu, a czeń brak światła.  (tutaj ilustracja: http://hubble.stsci.edu/gallery/behind_the_pictures/meaning_of_color/hubble.php). Aby uzyskać kolorową fotografię, lub fotografie ukazujące różne zakresy promieniowania, trzeba zrobić kilka zdjęć, każde z innym filtrem nałożonym, aby później móc np. w Photoshopie odtworzyć kolory albo je zmapować na takie, jakie są nam potrzebne (np. teleskop może robić zdjęcia w podczerwieni, ale ludzkie oko nie jest czułe na tę długość fali, więc się podczerwień mapuje np. na czerwony lub różowy kolor. Podobnie ultrafilolet można na finalnym zdjęciu przedstawić jako kolor niebieski lub fioletowy). W powyższym linku masz przykład siedmiu zdjęć, które można połączyć w jedną fotografię w ten sposób, że każdemu z siedmiu ujęć przypisuje się określony kolor. Jeśli to ma być zdjęcie do publikacji prasowej, te kolory się tak dobiera, by było ładnie.

 

Czemu zdjęcia z Księżyca są czarno-białe? Pewnie te urządzenia rejestrujące nie są wyposażone w filtry, gdyż to zwięsza komplikacje aparatury, która powinna być maksymalnie niezawodna, a ci, którzy projektowali misję uznali, że kolory nie są im potrzebne. Albo  tylko udostępnili czarno-białe. Albo jeszcze inny powód. Możesz poszukać samemu albo zapytać Chińską Agencję Kosmiczną.

 

*W efekcie w takim zdjęciu zrobionym smartfonem, aż dwie trzecie całkowitej informacji jest rekonstruowana przez program komputerowy. Więc każde zdjęcie zrobione cyfrowym aparatem to jest tzw. CGI (skrót, który uwielbiają niektóre kręgi). 

**Tak naprawdę zwykle zielonego jest więcej. Szczegóły tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter

Portret użytkownika Nooo

Rozumiem że wbrew wszystkiemu

Rozumiem że wbrew wszystkiemu muszą być czarno białe i kiepskiej jakości, no kuźwa ale zdjęcia z nasa z misji apollo były kolorowe z hasselbadów i w wysokiej jakości z tych aparatów co to kosmonauci mieli dawno temu, i co może coś wymyślisz fajnego pare naukowych bzdur dla ogłupienia tępaków telewizoraków. Pokazemy ci cos ty łykasz dziwisz się a potem mówią ci że jesteś niedouczony i tak ma być. Czytelniku dostałeś naukowe wyjaśnienie tak ma być i koniec. A mogli wziąć na pokład smartfona widocznie za ciężki był i za dużo energii by zeżarł, a zresztą po co im kolorowe fotki, żeby pokazać ludziom, skoro naukofce potrzebują full spektrum. "Albo  tylko udostępnili czarno-białe" tak bo to ściśle tajne jest.

 

Portret użytkownika Przerywa milczenie i juz tak nie wygląda

Mądrze piszesz, ale błednie

Mądrze piszesz, ale błednie rozumujesz w kwestii braku koloru. Dołożenie do kamery bezfiltrowej (przeznaczonej dla wyłapywania max danych) drugiej kamery (z filtrem) to koszt ok 10USD (w przypadku misji niech to będzie 10 000USD). Koszt żaden w skali misji.

Autentyczny kolor zaś daje doskonałą informację o obiektach (często lepszą niż algorytmiczne dobieranie barwy w oparciu o szarość i spektrum).

Z jakiegoś powodu jednak ludziom się WMAWIA monohromatycznośc barw kosmosu. Tu nie ma przypadku. Tu jest świadome odcinanie informacji.

 

Portret użytkownika emel

Przerywa milcze wrote:

Przerywa milcze wrote:
Autentyczny kolor zaś daje doskonałą informację o obiektach (często lepszą niż algorytmiczne dobieranie barwy w oparciu o szarość i spektrum).

Dlatego istotne zrozumienie jest celu misji i celu, w jakim umieszczono tę kamerę. Nie śledziłem ten misji i nie wiem dokładnie co ma na celu. I czy kolorowa kamera coś by zmieniła. Nie wiem jaka kamera tam jest zamontowana. NASA udostępnia takie informacje o swoich misjach, więc jest to i w ich przypadku do odszukania. Chińczycy nie wiem. Koszt kamery to jedno, ale trzeba ją gdzieś umieścić, chłodzić sensor, ekranować od promieniowania i zasilać ją prądem. To wszystko poza kosztem też swoje waży, a więsza waga oznacza potrzebę większej ilości paliwa.

Może to jest kolorowa fotografia, tylko, jak Quark napisał, na Księżycu wszystko jest szare i kolorowa fotografia też wychodzi w odcieniach szarości.

Portret użytkownika Quark

Bo księżyc jest czarno biały

Bo księżyc jest czarno biały ... nie ma tam żadnych kolorowych skał poza szarym pyłem. A i w kosmosie nic kolorowego nie ma - widok z tamtąd jest taki sam jak z ziemi nocą . Wszystkie kolorowe "zdjęcia" mgławic , galaktyk itp. to bardzo silne teleskopowe  przybliżenia z dodanymi kolorami celem łatwiejszego rozróżnienia szczegułów.

Zniszczę tą planetę.

 

Skomentuj