Świnie nauczyły się grać w gry wideo

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Autorzy najnowszego badania potwierdzili, że niektóre gatunki świń mogą wykazywać niezwykłe poziomy plastyczności behawioralnej i elastyczności umysłowej.

 

W jednym eksperymencie naukowcy przetestowali zdolność świń do nauki grania w prostą grę wideo za pomocą joysticka. Uczestnikami eksperymentu były dwie białe świnie rasy Yorkshire o imionach Hamlet i Omlet oraz dwie mini - świnki o imieniu Ebony i Ivory.

 

Zwierzęta uczono zbliżania się do joysticka i manipulowania nim przy pomocy ryja - ich zadaniem było przesuwanie za pomocą joysticka kursora do jednego z czterech celów na ekranie komputera. Każda ze świń wykonała zadanie, co wskazuje, że zwierzęta rozumieją, że ruch joysticka związany jest z ruchem kursora na ekranie. Naukowcy twierdzą, że sukces tych przyszłościowo myślących, pozbawionych gruszek zwierząt w takim zadaniu jest niesamowity.

„Zwierzęciu trudno jest zrozumieć, że jego zachowanie może mieć wpływ gdzie indziej w przestrzeni. Fakt, że świnie były w stanie to w pewnym stopniu pojąć, powinien skłonić nas do zastanowienia się, co jeszcze mogą zrobić”- mówi dr Candace Crony, profesor na Uniwersytecie w Purdue i kierownik Centrum Studiów nad Prawami Zwierząt.

Naukowcy od dawna wiedzą, że świnie mogą się wiele nauczyć, od prostych psich poleceń, takich jak „siad” lub „choć”, po bardziej złożone czynności, które wymagają od nich zmiany zachowania, gdy zmieniają się zasady gry. Jedno z badań wykazało nawet, że świnie mogą używać luster do znajdowania jedzenia ukrytego w zagrodzie.

 

W obecnym badaniu naukowcy również używali żywności do edukacji i nagradzania, ale odkryli, że kontakty społeczne silnie wpływały na wytrwałość świń w wykonywaniu zadań. Na przykład, gdy maszyna wydająca smakołyki przestała działać, świnie nadal próbowały udzielić poprawnej odpowiedzi tylko za pomocą podpowiedzi werbalnych i dotykowych. Przy wykonywaniu najtrudniejszych zadań zwierzętom pomagała przede wszystkim słowna zachęta.

 

Chociaż świnie nie dorównywały sprawnością małpom, po części można to wyjaśnić faktem, że eksperyment był przeznaczony dla wyszkolonych, zorientowanych wizualnie ssaków. Badacze nie byli również w stanie dowiedzieć się, czy interfejs komputera z prostymi symbolami może komunikować się bardziej szczegółowo ze świniami, jak to ma miejsce w przypadku naczelnych (innych niż ludzie).

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Naukowcom trudno jest

Naukowcom trudno jest zrozumieć,że wiele rzeczy i spraw się dzieje w kosmosie i to tak na przekór ich mniemaniom i przekoaniom, bez ich ocen i udziału a się dzieje.Pośród zwierząt odkrywają dzisiaj, że to jednak istoty rozumne są..Każdy hodowca rolnik to wie od zawsze a oni odkrywają.Dlaczego czuję się niepewnie jak naukowcy mówią że coś jest pewne ?

Skomentuj