Wzmożona aktywność wulkanu Etna stanowi problem dla Sycylii

Kategorie: 

Źródło: Francesco Ciancitto

Podczas niedawnego badania przeprowadzonego na szczycie Etny, potwierdzono że aktywność typu stromboliańskiego trwa w kraterze południowo-wschodnim. Do wzmożenia aktywności doszło w okolicach 5 lutego 2021 roku. Aktywność wybuchową zarejestrowano również w kraterze północno-wschodnim.

 

Intensywna aktywność Etny, dotyczy kilku ujść na dnie krateru Bocca Nuova. Odczyty ze stacji monitorowania deformacji gleby, nie wykazały znaczących zmian, dlatego wulkanolodzy odradzają zbędną panikę. Stromboliańska aktywność, została zgłoszona również w kraterze Voragine, który zdaje się zasilać niewielki przepływ lawy wewnątrz krateru skierowany w stronę Bocca Nuova. Jest to kolejny już wzrost aktywności od 20 stycznia bieżącego roku, kiedy to poziom zagrożenia dla lotnictwa, wzrósł aż do czerwonego.


Źródło: Francesco Ciancitto

Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata i najaktywniejszy w Europie. Wulkan ten posiada kilka kraterów i każdy z nich okresowo wykazuje aktywność. Stanowi to spory problem dla lokalnego ruchu lotniczego, który często jest zawieszany z powodu emisji wulkanicznych. Analiza obrazów z kamer monitorujących INGV-OE i obserwacji dokonanych przez personel INGV podczas badania przeprowadzonego na szczycie Etny 5 lutego, sugeruje że aktywność będzie trwać jeszcze długi czas.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika SourceCode

Stożek Etny jest niestabilny:

Stożek Etny jest niestabilny: nieubłaganie, aczkolwiek powoli zsuwa się [ostatnio - coraz szybciej] na wschód, a tuż za brzegiem wysypy jest spora głębina. Upadek stożka może więc wywołać nawet 30-metrowe tsunami, które zapewne dotrze nawet do Morza Martwego (zalewając izraelskie ośrodki nuklearne, m.in. w Sorequ oraz Dimonie). Problem 'zgłębiali' niemieccy geologowie (na zlecenie Mo$$sadu).
Więcej - w profetycznej książce na stronie docer pt.: „2021.MoonWars” {[wpisz: 2021, Moonwars [2.wyd. ksiazki science fiction _cz. ]}.

Portret użytkownika BG

Hmmm. To Frans Timmi z KE sie

Hmmm. To Frans Timmi z KE sie juz chyba kalkulator zapalił , od zliczania mitycznego , sladowo wystepujacego CO2 w atmosferze ( 0,04% i to do spolki z innymi gazami).  Bo kilka wulkanow obecnie jest aktywnych. No ale kasa musi sie kręcić.  

Skomentuj