Inteligentne kamery zatrzymają turbinę wiatrową, jeśli w okolicy wykryją ptaka z Czerwonej Księgi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Inteligentne kamery uratują ptaki przed farmami wiatrowymi, których ostrza sieką bez wyjątku nie tylko małe ptaki, ale także ptaki drapieżne i większe osobniki wędrowne. Badania opublikowane w Applied Ecology. Farmy wiatrowe, chociaż są popularnymi źródłami zielonej energii, mają kilka głównych wad, tj. podwyższony poziom hałasu, wiążę się to często karczowaniem i wylesianie, wibracje nękające zwierzęta żyjące pod ziemią oraz powodują śmierć ptaków i nietoperzy.

Szczególnie dotknięte są ptaki drapieżne, które latają i spoglądają w dół w poszukiwaniu pożywienia, a nie przed siebie. W rezultacie prawdopodobieństwo kolizji na przykład orłów z łopatami turbiny wiatrowej jest większe niż, powiedzmy, wróbla. Ponadto turbina wiatrowa tworzy obok siebie strefę niskiego ciśnienia. Kiedy ptak wlatuje do środka, natychmiast umiera z powodu doznanych ran.

 

Jednak sztuczna inteligencja pomoże z tym walczyć. Inteligentne kamery IdentiFlight śledzące obiekty latające będą w stanie zawiesić pracę turbin, jeśli po klasyfikacji zidentyfikują ptaka na niebie. Testy takich kamer odbyły się już w amerykańskiej elektrowni Top of the World w Wyoming.

 

Kamery zmniejszyły śmiertelność orłów na obszarze, na którym zostały zainstalowane o 82%. Baza danych IdentiFlight zawiera ponad 47 milionów zdjęć ptaków, w tym gatunków chronionych. To sprawia, że kamery są wystarczająco wydajne. Oczywiście nie można zapobiec śmierci wszystkich ptaków, ale sztuczna inteligencja pomoże utrzymać przy życiu chronione gatunki i duże drapieżniki. Zlokalizowanie ptaka zajmuje tylko kilka sekund.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Pogodi

,,Zlokalizowanie ptaka

,,Zlokalizowanie ptaka zajmuje tylko kilka sekund", a ile czasu zajmuje zatrzymanie takiej turbiny? No i jakie są koszty zatrzymania i ponownego uruchomienia? O i jeszcze jedno co jeśli w trakcie uruchamiania kamera znowu wykryje ptaka? Znowu zatrzymanie i tak w kółko?

Portret użytkownika L˥

Pewnie dlatego, że ludzie nie

Pewnie dlatego, że ludzie nie mają tych pierdolonyc hmatur i są wyśmiewani za nieraz lepsze wynalazki niż ci kurewscy uczeni. Tak było z pewnym panem ,,po średnim", który wymyślił urządzenie łagodzące skutki wypadków motoryzacyjnych poprzez przekierowywanie energii kinetycznej. Wykształceni skurwiele go wyśmiewali i ostatecznie jego projekt przejęło wojsko.

Portret użytkownika Quark

Masz na myśli zderzak

Masz na myśli zderzak Łągiewki .. ale to nie wykształciuchy go zlekceważyły lecz producenci samochodów , którym zależy na jak największych szkodach podczas nawet błachej kolizji , oczywiście w sprzęcie nie ludziach - to dlatego nie montuje się mocnych zderzaków lecz tandetne plastikowe osłony z wrażliwym osprzętem tuż pod nimi. A taki kinetyczny pochłaniacz minimalizujacy szkody zmniejszyłby znacząco zapotrzebowanie na części zamienne oraz na nowe samochody a tego oni by nie przeboleli ! Z tych samych względów niektóre podzespoły projektuje się jako nierozbieralne aby wymienić (droższą) całość zamiast zużytej części , np. pompy cieczy chłodzącej i piasty kół (!) , gdzie zużywają się JEDYNIE łożysko i uszczelniacz , ale oczywiście oni są "ekologiczni".

Portret użytkownika euklidеs

Akurat to nie jest prawda, że

Akurat to nie jest prawda, że wszyscy uczeni go wyśmiewali. Znalazł sojuszników na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie jeszcze tli się polskość, tylko, że niestety zwinęła go polszewicka agentura.

Głosuj przeciw
-13

Skomentuj