Postanowiono nie zmieniać pozycji wskazówek Zegara Zagłady z powodu pandemii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Zegar Zagłady, który symbolizuje nadciągającą globalną katastrofę, jest coraz bliżej północy. Od stycznia zeszłego roku, kiedy naukowcy z do katastrofy zostało już tylko 100 sekund. Mimo pandemicznej sytuacji, naukowcy z czasopisma „Bulletin of the Atomic Scientists” postanowili nie poruszać wskazówkami symbolicznego „Zegara Sądu Ostatecznego”.

 

Oficjalnie o decyzji poinformowała Rachel Bronson, prezes  amerykańskiego magazynu Bulletin of Atomic Scientists, na okładce którego ten symboliczny zegar pojawił się po raz pierwszy w 1947 roku. Ciekawostką jest, że opracowali go w 1945 roku fizycy, którzy pracowali nad projektem Manhattan. Zamiarem tego programu było wyprodukowanie bomby atomowej.

 

Co roku naukowcy decydują o położeniu wskazówek zegara, które odzwierciedlają stopień podatności ludzkości na wojnę nuklearną i inne kataklizmy, Bronson podkreśliła, że pandemia COVID-19 nie zniszczy Ziemian, dlatego nie ruszono wskazówkami.

 

W całej swojej historii wskazówki zegara poruszały się 24 razy. W 1991 roku, po zakończeniu zimnej wojny, cofnęli się o 17 minut, w 2020 pokazali 23:58:20, będąc bliżej nuklearnej „północy” niż kiedykolwiek. Naukowcy, którzy kontrolują ten zegar, analizują sytuację na świecie i raz w roku przestawiają jego wskazówki, lub pozostawiają je na miejscu. Im bliżej północy, tym zagrożenie globalną katastrofą jest wyższe.

 

Zdaniem specjalistów, istnienie ludzkości jest zagrożone przez dwa główne czynniki – możliwość wybuchu wojny nuklearnej i zachodzące zmiany klimatyczne. Do tego dochodzą inne niebezpieczeństwa, takie jak wojna informacyjna w sieci, która upośledza naszą zdolność do reagowania, czy rywalizacja między mocarstwami.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj