Rzadkie zjawisko atmosferyczne obserwowane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: youtube.com / European Space Agency

Za pomocą specjalistycznych urządzeń udało się uchwycić niesamowicie rzadką sytuację, która jest niemal niemożliwa do zaobserwowania z powierzchni Ziemi. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zarejestrowała zjawisko wyładowania atmosferycznego w wyższych warstwach atmosfery.

Obrazy zarejestrowano w okolicach Wyspy Nauru, która leży na Oceanie Spokojnym. Zdjęcia pokazują rzadkie zjawisko, gdy błyskawica powstaje na wysokości 50 km, w stratosferze tworząc swego rodzaju podłużną smugę błyskawicy. Zjawisko trwa niezmiernie krótko, poniżej jednej sekundy.

 

Ponadto pojawiło się zjawisko, które ukazuje stożki powstające bezpośrednio ze szczytu chmury burzowej, których średnica sięga nawet 400 km.

 

Całe zajście było obserwowane z wysokości 400 km przez kamery Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Według naukowców, zebrane dane mogą pomóc w prognozach pogody w przyszłości. Pozwalają one poznać genezę błyskawic, które powstają w chmurach, jak się okazuje – bardzo wysoko.
 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: robertAnd
Portret użytkownika robertAnd

Komentarze

Portret użytkownika Ted

Przyjrzałam się temu jeszcze

Przyjrzałam się temu jeszcze raz. Nie jestem ufo-maniakim, ale jest coś na rzeczy w tym nagraniu. W obszarze chmur pojawia się błysk i równocześnie w najwyższych partiach atmosfery tworzy się fala uderzeniowa. Z miejsca błysku rozwija się smuga w kierunku na zewnątrz planety. Dla miłośników ufo, to może wyglądać na błyskawiczny start statku kosmicznego z Ziemi.   (-;

Skomentuj