Globalna temperatura na Ziemi w 2020 wyrównała rekord z 2016 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Globalna średnia temperatura w 2020 roku osiągnęła poziom z 2016 roku, który wcześniej uważany był za najcieplejszy w historii. Tak przynajmniej wynika z komunikatu Copernicus Climate Change Service (C3S).

C3S to jedna z sześciu tematycznych usług informacyjnych świadczonych w ramach Programu Obserwacji Ziemi Copernicus prowadzonego pod auspicjami Unii Europejskiej. Copernicus to program operacyjny oparty na istniejącej infrastrukturze badawczej i wiedzy dostępnej w Europie i innych krajach. C3S opiera się na badaniach klimatycznych prowadzonych przez Światowy Program Badań nad Klimatem (WCRP).

„C3S zauważa, że ​​na całym świecie rok 2020 był połączony z poprzednim najcieplejszym rokiem 2016, co czyni go szóstym z serii rekordowych najcieplejszych lat od 2015 r. Lata 2011-2020 były najcieplejszą dekadą w historii” - można przeczytać w komunikacie

Ponadto meteorolodzy odnotowali, że rok 2020 był najcieplejszym rokiem w Europie. Okazało się, że był o 0,4 stopnia cieplejszy niż rok 2019. Ustalono, że średnie temperatury w 2016 i 2020 roku były bardzo zbliżone. Są jednak drobne różnice mierzone w setnych stopniach.

 

Od początku roku meteorolodzy bardzo ostrożnie podchodzili do ewentualnego rekordu w 2020 roku. Wynikało to z faktu, że jesienią zaobserwowano zjawisko La Niña na Pacyfiku, co zwykle prowadzi do globalnego spadku temperatury, a mimo to rok stał się rekordowo ciepły.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Gdy będą w Jerozolimie

Gdy będą w Jerozolimie przekopywać się przez zaspy to dopiero przyznają że to jednak mała epoka lodowcowa . Nigdy Ziemia nie była tak zimna jak w ostatnich 20 latach , wcześniej wiosną i latem kałuże były ciepłe , po ziemi można było chodzić boso a nawet leżeć na ziemi czy spać na zewnątrz . Gdzie się podziało ciepło z gruntu ? Może to też CO2 ? 

Portret użytkownika euklides

Jak zwykle tendencyjne

Jak zwykle tendencyjne wybieranie wisienek przez klimo-prostytutki, bo gdzie te newsy w 2017,2018 i 2019, że globalna temperatura była w owych latach niższa niż w latach poprzednich...

Skomentuj