Zidentyfikowano najdalszą znaną ludzkości galaktykę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Astronomowie zidentyfikowali galaktykę, która nie tylko jest najstarszą znaną nam we Wszechświecie, ale jednocześnie najbardziej od nas oddaloną.

Galaktyka GN-z11 jest tak daleko, że określa granicę obserwowalnego Wszechświata. Naukowcy mają nadzieję, że te badania rzucą światło na okres historii kosmosu, kiedy Wszechświat miał ledwie kilkaset milionów lat (jego obecny wiek to 13.82 mld lat).

Zespół pod przewodnictwem profesora Nobunari Kashikawa z Wydziału Astronomii na Uniwersytecie w Tokio oszacował, iż galaktyka GN-z11 znajduje się 13.4 miliardów lat świetlnych od nas. Pomiaru dokonano za pomocą Teleskopów Kecka w obserwatorium na Hawajach.

 

Naukowcy mogą teraz zająć się badaniem powstania galaktyki oraz historii początków Wszechświata.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: robertAnd
Portret użytkownika robertAnd

Komentarze

Portret użytkownika Mam pytanie

Coś tu sie nie zgadza?????  

Coś tu sie nie zgadza?????   , bo jeśli galaktyka GN -z11 ta znajduje sie 13.82 miliarda lat świetlnych od nas , to znaczy,  ze te światło,  obraz  tej galaktyki  leciał do Ziemi 13.82 miliardy lat ziemskich , czyli już musiała istnieć  aby ten obraz tej galaktyki do Ziemi dotarł ,  a co z czasem który ta galaktyka powstała , bo nie powstanie taka galaktyka w pare lat,  na to trzeba czasu miliardów lat tworzenia sie takiej galaktyki  , ten artykuł to bajki z mchu i paproci dla gawędzi , czyli wszechświat musi mieć więcej niż 13.82 miliarda lat ziemskich

Portret użytkownika emel

Quote: jeśli galaktyka GN

Quote:
jeśli galaktyka GN -z11 ta znajduje sie 13.82 miliarda lat świetlnych od nas

W artykule jest napisane, że jej odległość wynosi 13,4 mld lat świetlnych.

Quote:
 co z czasem który ta galaktyka powstała , bo nie powstanie taka galaktyka w pare la

Tak, potrzebowała czasu. Obserwujemy ją obecnie taką, jaka była 13,4 mld lat temu, czyli, według obecnych szacunków, gdy wszechświat miał ok. 400 mln lat. Dlatego ta galaktyka jest tak ciekawa, gdyż to oznacza, że w ciągu 400 mln lat były w stanie powstać galaktyki, co się kłóci z niektórymi modelami powstawania galaktyk. Wciąż to jest jednak 400 mln lat, więc nie tak mało...

Portret użytkownika Hallkell

Oni tak patrzą i patrzą i

Oni tak patrzą i patrzą i przelatującej komety nie potrafią zobaczyć, ale oglądają galaktyke odaloną miliardy lat świetlnych. 

Ps. Jeśli jest tak daleko to skąd pewność, że ona wciąż tam jest? W końcu obraz byłby opóźniony o miliony lat.

Ps 2. Oni nie potrafią podać dokładnej daty budowli, albo kiedy kontynent się rozpadł, ale wyliczyli jak stary jest wrzechświat? Mistrzowie! xD

Portret użytkownika emel

Hallkell wrote: Oni tak

Hallkell wrote:
Oni tak patrzą i patrzą i przelatującej komety nie potrafią zobaczyć

Innych instrumentów używa się do śledzenia obiektów wewnątrz Układu Słonecznego, a innych do fotografowania odległych galaktyk. Np. śwatło z tak odległych obiektów jest przesunięte ku czerwnieni. Tym mocniej, im odleglejszy obiekt. Dlatego np. budowany (a właściwie już gotowy do wystrzelenia) teleskop Webba jest nastawiony przede wszystkim na badanie promieniowania podczerwonego -- właśnie po to, by oglądać niemożliwe do obserwacji do tej pory odległe obiekty. Galaktyka ponadto może być znacznie jaśniejsza niż odległa kometa. I mieć większy rozmiar kątowy.

Hallkell wrote:
Jeśli jest tak daleko to skąd pewność, że ona wciąż tam jest?
Nie ma pewności. Może jej już nie być.

 

Hallkell wrote:
 Oni nie potrafią podać dokładnej daty budowli, albo kiedy kontynent się rozpadł, ale wyliczyli jak stary jest wrzechświat?
Datowanie budowli albo skał odbywa się przy użyciu zupełnie innych metod, niż datowanie wieku wszechświata.

Portret użytkownika Arya

Wszechświat miał ledwie

Wszechświat miał ledwie kilkaset milionów lat (jego obecny wiek to 13.82 mld lat)

 galaktyka GN-z11 znajduje się 13.4 bilionów lat świetlnych od nas

Czyli światło potrzebuje 1000 razy dłuższego czasu, by do nas dotrzeć, niż istnieje wszechświat. To jak oni wykryli w ogóle tę galaktykę? 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj