Uszkodzenie na Stacji Kosmicznej może grozić nawet jej ewakuacją

Kategorie: 

Jeden z systemów chłodzenia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przestał działać. Stało się to 11 grudnia i od tego czasu ISS pracuje tylko na jednym obwodzie. Gdyby teraz doszło do kolejnej awarii z pewnością stacja musiałaby zostać opuszczona. Aby naprawić uszkodzony element zaplanowano serię specjalnych wyjść w przestrzeń kosmiczną.

 

Zlokalizowano uszkodzenie, które było wywołane uszkodzeniem pompy tłoczącej w układzie chłodziwo, w tym wypadku amoniak. To zresztą nie pierwszy raz, gdy uszkodzeniu ulega pompa układu chłodzenia. Podobną usterkę usuwano w sierpniu tego roku. Wtedy udało się przywrócić działanie układu.

 

Teraz uszkodzenie jest poważniejsze, konieczna jest wymiana ważącej kilkaset kilogramów pompy. Aby tego dokonać musiało dojść do serii spacerów kosmicznych. Poza stację udali się Rick Mastracchio i Mike Hopkins. Przypomnijmy, że ostatnie spacery kosmiczne nie przebiegają bez przeszkód. W lipcu tego roku doszło do tego, że astronauta musiał wracać do śluzy, bo wykryto, że skafander przecieka.

Foto: NASATV

Tym razem podczas wyjścia nie doszło do aż tak ekstremalnych zagrożeń, ale astronauta Mastracchio znowu doświadczył problemu z gromadzącą się wodą. Wszystko to spowodowało, że NASA odwlekła termin kolejnego wyjścia w celu naprawy stacji na 24 grudnia 2013. Będzie to można oglądać na żywo w NASATV.

 

Podczas usuwania starej pompy astronauci korzystali ze zrobotyzowanego ramienia Canadarm2, którym ze stacji operował japoński astronauta Koichi Wakata. Byli oni do niego przytwierdzeni co ułatwiało znalezienie ie we właściwym miejscu i skupienie na operowaniu kablami i rurami, które trzeb było odczepić od uszkodzonej pompy. Z przekazów widać, że jest to bardzo skomplikowana operacja wymagająca wielu procedur.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Dedal

ze stacją ISS to wygląda na

ze stacją ISS to wygląda na prawdę, bo ok. rok temu została zarażona Stuxnetem (stuxnet wyłacza siemensowskie sterowniki urządzeń chłodzących - to samo zrobił w Fukushimie i w Iranie).
Nie opanowali oprogramowania i po resecie mamy powtórną aktywację wirusa - stąd druga awaria pompy.
Nie panikują, bo widocznie druga chłodnica jest na innym sterowniku (ma inny bios lub choćby eprom).
 
bye:-)
 

Portret użytkownika Astrofizyk

kto wiezy w te bzdury o

kto wiezy w te bzdury o rozpadzie komety ison ?juz nieraz super nasa pokazala ze lodowe cos przelecialo przez korone slonca i sie nioe rozpadlo ,a teraz nagle cisza nawet cisza o rozpadzie zero zdiec. robie sonde plus nadal leci ,minus rozpadla sie.

Portret użytkownika Astrofizyk

[email protected] jestes juz tyle czasu

[email protected] jestes juz tyle czasu tutaj ,nadal wiezysz w zbiegi okolicznosci? nostradamus przepowiedział to co sie teraz dzieje i to co sie stanie ponowym roku.czytalem wczoraj na kiblu,wszystko sie zgadza.gazowy obłok ,gwiazda betejemska,4 jezdzcy apokalipsy to 4 komety ktore teraz mamy,potem bedzie głud,wojny i tak dalej.dotego dochodzi wojna z obca cywilizacja ,stacja kosmiczna to baza niewiem poco ale prada jest zupelnie inna niz mowia.na marsie jak i na wenus jest zycie i to takie jak u nas.to my ich atakujemy zapomoca wysylanych wkolo nabierzaco niby saondy.jestesmy inteligetniejsi i chcemy ich bogactw i zajac ich swiaty zanim nasz zniszczymy dokońca,w tych sadach sa bąby nic innego.zostaja wysylane by wyczyscic ich planety.

Portret użytkownika Kruczysko

Ciekawa teoria, masz namiary

Ciekawa teoria, masz namiary na jakieś szersze informacje na temat tych rzekomych cywilizacji na wenus i marsie? jakieś źródło, strone na której poczytam, badania, zdjęcia, filmy etc, czy to tylko twoja teoria z palca wyssana czy moze wyczytałeś o nich w nostradamusie? pytam poważnie bo to ciekawe co mówisz Smile

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem