Wskazano możliwą przyczyną tajemniczej śmierci ogromnej liczby morskich rozgwiazd na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Od ponad siedmiu lat naukowcy próbują znaleźć przyczynę tajemniczej choroby, w wyniku której wyginęła ogromna liczba populacji rozgwiazd na całym świecie, a niektóre gatunki znalazły się na skraju wyginięcia. Niedawno naukowcom z New Cornell University być może udało się ustalić przyczynę tajemniczej śmierci tych pięknych stworzeń morskich.

 

Naukowcy przekonują, że przyczyną wyginięcia rozgwiazdy były zaburzenia oddychania wynikające ze zwiększonej aktywności drobnoustrojów. Wzrost tej aktywności spowodowany był wzrostem ilości materii organicznej w oceanie, a także wzrostem temperatury wody. Z grubsza mówiąc, morskie rozgwiazdy dosłownie „utonęły” we własnym środowisku, którego stan uniemożliwiał im oddychanie.

 

Bakterie oceaniczne, jak wyjaśniają naukowcy, przeżywają i rozmnażają się dzięki materii organicznej, która rośnie w oceanie. Spożywając je, bakterie pozbawiają wodę tlenu. Stwarza to mikroklimat charakteryzujący się niskim poziomem tlenu. Znajdujące się w takim środowisku rozgwiazdy morskie rozwijają szereg objawów związanych z brakiem dostępu do powietrza, tj. przebarwienia, obrzęki, skrzywienia i skręcenia odnóg. Ostatecznie rozgwiazda umiera.

 

Materia organiczna stanowiąca podstawę rozmnażania się bakterii pochłaniających tlen. Kopiotrofy pojawiają się w oceanie w wyniku wydalin prowadzonych przez mikroalgi i zooplankton, a także podczas rozkładu szkieletów martwych zwierząt.

 

Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badania, ale już na tym etapie podkreślają, że śmierć rozgwiazd morskich na całym świecie nie jest wynikiem tajemniczej choroby przenoszonej bezpośrednio między osobnikami, ale raczej konsekwencją obecnego stanu oceanu, jego temperatury i zwiększonej koncentracji w nim materii organicznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Hallkell

Ci naókofcy mi znowu

Ci naókofcy mi znowu zaimponowali. Oczywistym jest to, że jakość wód w oceanach przyczynia się do wymierania stworzeń morskich. 7 lat badali, badali i wciąż nie zbadali. Podali tylko możliwą przyczynę. 

Idealny zawód, nic nie robisz, bierzesz chajs, a raz kiedyś pierdolnąć jakiąś pseudo odkrywczą rewelacje, w exelu porobić słupki, wykresiki, żeby kolorowo było. Na koniec dodac, ze to tak super odkrywcze, ze trzeba dalej sie temu przygladac, dane trzeba w koncu zebrac. No i kolejne latka leca, chajs sie zgadza. Wszystko cacy. A moglem jednak Nie oszczedzac wątroby i postudiować jeszcze kilka latek...  Eh Eh Biggrin

Portret użytkownika Węższy

A to zapewne nie jest

A to zapewne nie jest spowodowane ilością radionuklidów w wodach naszego świata... Która to dodatkowo stale rośnie, mimo "oficjalnie" zaprzestania testów broni jądrowej (np od tego niepamiętanego już przez pazerny, konsumpcyjny lud roku 2011). A te biedne stworzenia zapewne nie są wrażliwe na promieniowanie i jego skutki. To chyba zakichane ocieplenie :/          ehhh Sad

Gdyby mnie posądzano o przewrażliwienie, taki przykry, 14 minutowy filmik

https://youtu.be/dfs1EDG2Bvg

Skomentuj