Naukowcy z USA ustalili, że rzeki nagle zmieniają kolor

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po przeanalizowaniu 34-letniego okresu istnienia strumieni wody na powierzchni Ziemi, naukowcy doszli do wniosku, że rzeki w Ameryce Północnej zmieniają kolor.

 

Przeanalizowano 235 tysięcy zdjęć satelitarnych wykonanych w latach 1984-2018. Następnie odzwierciedlono te wszystkie obserwacje na interaktywnej mapie o nazwie „Wizualizacja koloru rzek w Stanach Zjednoczonych”. Mapa jest dostępna dla każdego zainteresowanego pod tym adresem - cuahsi.shinyapps.io/RiverColor/

 

Ponad połowa zdjęć satelitarnych przedstawia rzeki z przeważnie żółtym odcieniem, a ponad jedna trzecia zdjęć przedstawia rzeki z zielonym odcieniem. Tylko 8% zdjęć rzek było w większości niebieskich. Rzeki mogą mieć odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego lub innego, w zależności od ilości zawieszonego osadu - są to drobne cząsteczki minerałów niesione przez nurt wody. Ponadto na kolor ma wpływ obecność glonów i na przykład ich stan kwitnienia, a także różne zanieczyszczenia. 

 

Zazwyczaj woda w rzece zmienia kolor na zielony, gdy zakwita dużo glonów lub gdy w wodzie jest mniej osadów. A żółty kolor pojawia się, gdy przepływy, wręcz przeciwnie, niosą więcej osadów. Na północy i zachodzie Stanów Zjednoczonych rzeki stają się bardziej zielone, podczas gdy we wschodnich regionach kraju strumienie żółkną. Większe drogi wodne, takie jak dorzecze Ohio i dorzecze Upper Mississippi, również zmieniły kolor na niebiesko-zielony.

 

Naukowcy twierdzą, że zmieniający się kolor rzek jest niepokojący. Oczywiście w niektórych przypadkach proces ten można wytłumaczyć czynnikami naturalnymi, ale zdjęcia satelitarne wyraźnie pokazują „gorące punkty” - miejsca, w których wpływ człowieka, na przykład budowa tam, zbiorników retencyjnych, urbanizacja i rolnictwo, może pogorszyć sytuację z rzekami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prorocznia

uwielbiam "amerykańskich

Smile uwielbiam "amerykańskich naukowców", którzy dowiadują się po głębokich badaniach i analizach, czegfoś co inni wiedzą od dziada pradziada.

U nas jest rzeka, na jednych mapach Zielona a na innych mapach Czarna. A to dlatego że latem jest zielona od glonów a zimą...a zimą  jest bez glonów.

Nobel?

Portret użytkownika Quark

Dobrze by było nazywać po

Dobrze by było nazywać po fachu tych naukowców , bo są przecież : hydrolodzy , geolodzy , biolodzy , dendrolodzy , meteorolodzy , fizycy ,chemicy itd. gdyż samo stwierdzenie "naukowcy"  jest równie anonimowe jak niegdysiejsze "radzieccy naukowcy". A na kolor rzek ma też wpływ rolnictwo (intensywność nawożenia = żyzność wody) oraz ich temperatury a co za tym idzie gęstość , wyporność , oraz napięcie powierzchniowe , no i rodzaj gleb przez jakie dany ciek przepływa oraz .... barwa światła jakie nań pada czyli choćby pora dnia podczas obserwacji a także zanieczyszczenie atmosfery - jak widać zagadnienie to jest dużo bardziej skomplikowane niż się pozornie wydać mogło.

Skomentuj