Teleskop Hubble'a uwiecznił "pierścień Einsteina"

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ostatnim czasie miało miejsce wiele rzadkich zjawisk astronomicznych. Najnowsze, zostało dokonane przy wykorzystaniu Teleskopu Hubble'a. Dzięki temu narzędziu, astronomowie zdołali uwiecznić jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych we wszechświecie, a więc tak zwany „pierścień Einsteina”. 

 

Ogólna teoria względności Alberta Einsteina (GTR), opublikowana w 1916 roku, przewidywała, że ​​masywne obiekty, takie jak gwiazdy, mogą zakrzywiać promienie światła. Zaobserwowane niedawno zjawisko jest więc w rzeczywistości odległą galaktyką wijąca się przez gromadę galaktyk. Zdjęcie pierścienia Einsteina o nazwie GAL-CLUS-022058s, wykonano jeszcze wiosną 2018 roku jednak zostało ono przeanalizowane i upublicznione, dopiero pod koniec grudnia 2020 roku.


Pierścienie Einsteina, powstają wówczas, gdy światło z odległych obiektów(takich jak galaktyki), przechodzi przez niezwykle dużą masę (taką jak gromada galaktyk). Zdjęcie opublikowane na oficjalnej stronie NASA, pokazuje światło z galaktyki, które zakrzywia się i zniekształca wokół masywnej, gromady. W rezultacie czego, jest ono zmuszone do przemieszczania się różnymi drogami w kierynku Ziemi. To właśnie dlatego wydaje się, że galaktyka znajduje się w kilku miejscach jednocześnie. Opublikowana fotografia po raz kolejny potwierdza to słuszność hipotezy Alberta Einsteina.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika r

Napiszę wyjaśnienie dla tych,

Napiszę wyjaśnienie dla tych, którzy chcą dyskutować i zrozumieć, a nie tylko napluć.

1 światło ma stała prędkość bez względu w jakim kierunku się rozchodzi

2 kula ziemka porusza się, miedzy innymi z galaktyką, prędkośc obrotu Ziemi w galaktyce to 220.000 m/s,

3 po wypuszczeniu światła w dwóch kierunkach, punkt wyjścia światła przemieszcza się wraz z Ziemią

4 przemieszczanie punktu wyjścia powoduje, że droga po której porusza  sie promień światła nie jest stała, a zmienia się i będzie różna w zależności od kierunku poruszania się.

5 mamy stałą prędkośc i zmieniająca się droge przebycia, oznacza to, że czas MUSI się zmieniać, czyli w różnych kierunkach promień musi wrócić w różnym czasie, podstawa fizyki.

6 w doświadczeniu promień wraca w tym samym czasie z różnych kierunków, co oznacza, że droga przebyta jest taka sama.

7 jedyne wyjaśnienie to eter, który porusza się wraz z Ziemią, co powoduje że droga jest stała

 

Portret użytkownika alien981

obrazy nie musza pochodzic z

obrazy nie musza pochodzic z tego samego czasu

wielokrotne obrazy mogly przebyć rozna drogę w roznym czasie.

My Ziemianie zarejestrowalismy te różne obrazy w krotkim przedziale czasu (krotkim w porownaniu do czasu istnienia naszego oberwowalnego wszechswiata)

Portret użytkownika Quark

Zapomniałeś tylko o jednym ,

Zapomniałeś tylko o jednym , że prędkość światła jest 1.363 razy większa (!) od prędkości z jaką ziemia wiruje wokół centrum galaktyki , a zatem różnice w czasie wynikajace z poruszania się ziemi w kierunku obserwowanego obiektu lub przeciwnie są pomijalnie małe. Ty mówisz "eter" , ja mówię przestrzeń a to jedno i to samo , tak czy owak zapoznaj się z zagadnieniem o nazwie "fluktuacja próżni" , to Ci wyjaśni wiele m.in to jak i dlaczego w kosmosie rozchodzą się wszelkie fale w tym radiowe.

Portret użytkownika Quark

Księżyc nie przyspieszył lecz

Księżyc nie przyspieszył lecz powoli się od nas oddala rocznie o ok.3.8 cm a to dlatego , że mimo iż jest naszym (ziemi) satelitą to nie został na niej grawitacyjnie uwięziony (nie wpadł w tkz. "studnię") i zamiast na ziemię w końcu spaść jak wszystkie inne satelity to odlatuje.

Portret użytkownika emel

r wrote:  jedyne wyjaśnienie

r wrote:
 jedyne wyjaśnienie to eter, który porusza się wraz z Ziemią, co powoduje że droga jest stała

Z pewnością nie jedyne. Jest to jakieś wyjaśnienie, które nie przeszło prób eksperymentalnych. W przeciwieńswie to teorii względności, która przeszła jak dotąd wszystkie próby.

Portret użytkownika Quark

W poetycki sposób wyjaśnie Ci

W poetycki sposób wyjaśnie Ci teorię względności .

Gdy uchwycisz w dłonie rozgrzany do czerwoności kamień to 10 sekund wyda ci się "wiecznością" a gdy spędzisz 1 godzinę z uroczą i zachwycającą dziewczyną to ten czas wyda Ci się zaledwie chwilą i to jest właśnie względność.

Portret użytkownika drako_tr

Teoretycznie masz rację, ale

Teoretycznie masz rację, ale praktycznie już nie...bo ja nigdy nie uchwycę rozgrzanego do czerwoności kamienia.

Moja teoria jest jednak lepsza, bo jest możliwa do sprawdzenia w praktyce, bez ryzykowania ciężkim poparzeniem.

Tak czy owak, obie teorie potwierdzają, że czas płynie w tym samym tempie, bez względu na to, czy mamy palec w dupie, czy poparzoną do kości dłoń Biggrin

Portret użytkownika Quark

Za to jak sam napisałeś

Za to jak sam napisałeś fantazjujesz o gmeraniu swoim palcem w czyimś odbycie , na Twoim miejscu bym się tym nie chwalił.. Zaś czas tylko teoretycznie "płynie" wszędzie tak samo gdyż jego upływ zależy i od prędkości poruszania się i od grawitacji co potwierdzają  doświadczenia nie na darmo powstało powiedzenie : "kto się zatrzymał ten się cofa" Wink

Portret użytkownika drako_tr

Gdyby twoje doświadczenia

Gdyby twoje doświadczenia cokolwiek udowodniły, teoria nie byłaby nadal teorią, tylko potwierdzonym doświadczeniami FAKTEM.

Nie bazuj wyłącznie na tym, co ktoś tam kiedyś sobie wymyślił i nazwał teorią, bo jak sam widzisz, te teorie zmieniają się wraz z pracodawcami tzw. "nałkoffcuff"  ... dobrze jest czasami samemu pomyśleć.

PS dałem najprostszy możliwy przykład, żeby lemingi nie musiały zbytnio główkować, ale widzę, że i to było zbyt trudne do pojęcia....i zamiast napisać normalny komentarz, pieprzysz o fantazjach...ehhh

Portret użytkownika r

Własnie wyjasniłem, że było

Własnie wyjasniłem, że było odrwrotnie. Doświadczenie Michelsona-Morleya wykazało, że jest odwrotnie i poprosze fizyczne uzasadnienie, a nie, ja mam rację bo tak. W jaki sposób nie było różnicy w czasie, gdy promienie światła były wystrzelone w różnych kierunkach, a Ziemia cały czas jest w ruchu.

Strony

Skomentuj