Gigantyczne pęknięcia pojawiły się po trzęsieniu ziemi 6,4 w Chorwacji

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło w zeszłym tygodniu środkową Chorwację miało siłę 6,4 stopnia w skali Richtera. Okazuje się, że okolicy epicentrum doszło do poważnych pęknięć ziemi.

Wstrzą wystąpł 3 km na południowy zachód od miasta Petrinji. W sumie poinformowało o 7 zabitych i kilkudziesięciu rannych. W Petrinje zginęła 12-letnia dziewczynka, w pobliskim mieście Glina zginęło pięć osób, a siódmą ofiarę znaleziono w ruinach kościoła w Zazin.

 

Tymczasem przerażeni mieszkańcy odkryli w okolicy gigantyczne pęknięcia ziemi. Tego typu zjawiska często towarzyszą silnym wstrząsom sejsmicznym. Na szczęście pęknięcia nie spowodowały wielkich szkód w infrastrukturze.

 

Bezpośrednio po trzęsieniu ziemi zanotowano również liczne przypadki rozwodnienia gruntu (ang. liquefaction). Polega to na przenikaniu wód gruntowych aż do powierzchni co powoduje wrażenie, jakby pod ziemią pękła rura z wodą. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nic się nie sypie - nie siej

Nic się nie sypie - nie siej fermentu - ziemia nie jest statyczną bryłą (jak np. Mars) lecz jest aktywna geologicznie co powoduje , że wszystkie lądy są w ciągłym ruchu i nadal trwają procesy górotwórcze . Gdyby zaś spojrzeć na nią w przekroju to skorupa ziemska (jako warstwa skalna) jest bardzo bardzo cienka i w stosunku do promienia naszej planety wynoszącym 6.371 km (średnica 12.742 km) ma grubość zaledwie od 10 ... do 70 km ! Czyli w nalepszym razie jest to zaledwie 1% promienia ziemi ! To się nie dziw , że tu i ówdzie pojawiają się pęknięcia szczególnie gdy na naszą planetę działają połączone zewnetrzne siły grawitacyjne planet i słońca.

Skomentuj