Geny, odziedziczone po neandertalskich przodkach, mogą zwiększać ryzyko ciężkich postaci COVID-19

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy odkryli nieznany dotychczas czynnik genetyczny związany ze spuścizną neandertalczyków, który nieoczekiwanie wpływa na nasilenie przebiegu zakażenia modnym w 2020 roku koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Eksperci twierdzą, że geny, które niektórzy ludzie odziedziczyli po swoich neandertalskich przodkach, mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich postaci COVID-19.

 

 

 

Naukowcy Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka i Hugo Seberg z Instytutu Karolinska odkryli, że 2 do 8 procent ludzi w Eurazji ma wariant genu DPP4, który jest dziedziczony po neandertalczykach. Pozwala on koronawirusowi łatwiej dostać się do ludzkich komórek sprzyjając wnikaniu obcego materiału genetycznego.

Stwierdzono, że ta neandertalska wersja genu podwaja ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Ustalono to po analizie, której poddano dane od pacjentów ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Okazało się, że gen neandertalczyka występował u nich częściej.

 

Wcześniej Paabo i Zeberg zidentyfikowali neandertalski klaster haplotypów - sześciu genów na trzecim chromosomie. Jest to związane z wyższym ryzykiem wystąpienia niewydolności oddechowej u pacjentów z koronawirusem. Występuje on u 16 procent Europejczyków i połowy mieszkańców Azji Południowej. Nie mają go mieszkańcy Afryki ani Azji Wschodniej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

A kto teraz będzie sobie

A kto teraz będzie sobie genom badał , żeby sprawdzić ile jest w nim z neandertala ? No i jeszcze te asekuranckie stwierdzenia "może , prawdopodobnie itp. " oraz znaki zapytania na końcu twierdzenia , które pytaniem nie jest.

Portret użytkownika Mojeimię44

Dochodzi coraz więcej

Dochodzi coraz więcej przecieków, że Kaczyński szantażuje posłów by ci się zaszczepili. Ciekawe zatem kto szantażuje Kaczyńskiego i w jakim gównie są oni wszyscy upaprani, że siebie nawzajem szantażują? Według dzisiejszych danych planu rządu w walce z pandemią powinniśmy być już WOLNI. Powinniśmy być w żółtej strefie a okazuje się, że dopierdalają nam coraz więcej obostrzeń.  Dlaczego tvn, tvp, polsat o tym nie mówią, że według planu powinniśmy być WOLNI!? Dlaczego tego tematu żadne czasopismo nie porusza?Nikt. Skandal. 

Z punktu widzenia gospodarki ten lockdown będzie gwoździem do trumny wielu przedsiębiorców i handlarzy tym bardziej, że tarcza 6.0 nie obejmuje wielu dłużników. 

Na szczepionki Polski rząd wydał około 8 mld złotych. Czy wiecie ile to nowoczesnych szpitali? Ile to kasy na  badania leków na covid19?  Sami płacimy w podatkach na truciznę, którą chcą nam podać i na kajdanki , które chcą nam narzucić w postaci paszportów elektronicznych. W TVN cały czas mówią, że są miliony chętnych a prawda jest taka. 

Mediaterroryzm- powtarzanie w koło tych samych informacji przez różne media by zakodować w obywatelu poczucie prawdziwych informacji nawet wtedy kiedy są one zakłamane. Szantażowanie obywateli za pomocą mediów by wywrzeć wpływ na wybór obywateli nawet gdy ten wybór jest dla nich niekorzystny.  Bombardowanie obywateli zakłamanymi informacjami by obywateli zastraszyć i wymódz w nich poczucie winy oraz wymódz na nich odpowiednie zachowanie. 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika ARTUR

Dobrze że nie daliśmy się

Dobrze że nie daliśmy się skusić aby wyjść na ulice i demonstrować , demorząd musi teraz dokonać szczepień czując oddech sprawiedliwości za plecami . I tak ma być , to nie my mamy się bać demonów lecz one mają się obawiać nas a nie znają dnia ani godziny gdy przyjdzie sprawiedliwy sąd .

Strony

Skomentuj