Potwierdzono potencjalnie śmiertelny wpływ koronawirusa na mózg

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Washington w Stanach Zjednoczonych wykazali, że białka koronawirusa mogą bezpośrednio wpływać na mózg, powodując potencjalnie śmiertelne zaburzenia w układzie nerwowym. Mechanizm został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience.

 

Naukowcy odkryli, że białko S (S1) przyłączone do otoczki koronawirusa może samo przekroczyć barierę krew-mózg u myszy, wyzwalając stan zapalny poprzez uwolnienie cytokin. W ten sposób jest podobne do białka gp 120 w HIV-1, które jest również glikoproteiną i wiąże się z receptorami komórkowymi. 

 

Podobnie jak gp 120, białko koronawirusa może dostać się do mózgu, co umożliwia SARS-CoV-2 atakowanie ośrodków oddechowych w mózgu i wywoływanie zaburzeń oddechowych. Wyniki eksperymentalne wykazały, że S1 jest transportowany szybciej w opuszce węchowej i nerkach u mężczyzn niż u kobiet. Może to wynikać ze zwiększonej predyspozycji mężczyzn do cięższego przebiegu COVID-19.

 

Wyniki potwierdzają ustalenia naukowców z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, którzy udowodnili, że koronawirus SARS-CoV-2 może dostać się do mózgu przez nerw węchowy, powodując bezpośrednie uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i niebezpieczne objawy neurologiczne. Badacze wykazali obecność wirusowego RNA w różnych obszarach nosogardzieli i mózgu pacjentów z COVID-19.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Emerley

No, zgadza się. A jeśli

No, zgadza się. A jeśli dodamy do tego jego zdolność do wytrącania żelaza hemowego w śródbłonku to dostajemy naprawdę ciekawy przykład perfekcyjnie zaprojektowanej broni biologicznej.

Jego wielowektorowość jest porażająco skuteczna.  Ale to dopiero wyjdzie za rok...

Portret użytkownika drako_tr

@ Emerley  ...z a rok, to

@ Emerley  ...za rok, to ofiary prawdziwego kowida, będą już w zaawansowanym rozkładzie...tylko najpierw trzeba go domięśniowo podać. Wielki Finał dotychczasowej "epidemii strachu" już 27.12.2020 roku...teraz dopiero się zacznie pomór.

Tu jest prawdziwy kowid:

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

 

Wesołych Świąt...dla wielu będą to już ostatnie Święta.

 

Skomentuj