Żubr wyłączony z listy gatunków zagrożonych wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała w tym roku trzecią aktualizację swoich wykazów. Najbardziej godną uwagi wiadomością jest obniżenie statusu ochronnego żubrów. Ze względu na wzrost liczebności tego gatunku na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat został on wykluczony z listy zagrożonych. 

Jednak sytuacja wielu innych zwierząt i roślin, w ostatnim czasie nadal się pogarszała. Na przykład ponad sto gatunków dębów jest zagrożonych wyginięciem. A 31 gatunków zwierząt i roślin zostało oficjalnie uznanych przez IUCN za wymarłe. 

 

Działalność człowieka doprowadziła na skraj wyginięcia wiele rodzajów organizmów żywych. Próbując uniknąć katastrofalnej utraty różnorodności biologicznej, eksperci podejmują wiele działań, od hodowli rzadkich zwierząt i roślin w niewoli po tworzenie rezerwatów. Nie da się jednak ocenić skuteczności takich działań bez stałego monitorowania stanu populacji.

 

Od połowy ubiegłego wieku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych (IUCN) prowadzi listę zawierającą informacje o stanie różnych gatunków. W przeciwieństwie do Czerwonej Księgi, do której jesteśmy przyzwyczajeni, obejmuje nie tylko rzadkie i zagrożone gatunki, ale także pospolite i liczne. Każdemu z nich przypisano jeden z siedmiu statusów ochronnych, od najmniejszej troski do wymarłego.

 

Lista IUCN jest aktualizowana kilka razy w roku. Takie aktualizacje obejmują informacje o gatunkach, które nie były wcześniej oceniane, a także aktualizacje istniejących statusów w oparciu o nowe dane. Ostatni raz lista została uzupełniona w lipcu 2020 roku, a najbardziej zauważalną zmianą było wówczas włączenie chomika europejskiego (Cricetus cricetus) do gatunków krytycznie zagrożonych. 

 

10 grudnia IUCN opublikował trzecią aktualizację swojej listy w ciągu roku. Obecnie obejmuje 128 918 gatunków, z których 35 765 jest w różnym stopniu zagrożonych wyginięciem. W nowej wersji wykazu wiele zwierząt i roślin zmieniło swój stan ochronny, ale największą uwagę zwraca obniżenie statusu ochronnego żubra (Bison bonasus). Wcześniej ten europejski byk był uważany za gatunek zagrożony wyginięciem, ale w latach 2003-2019 jego dzikie populacja wzrosły z 1800 do ponad 6200 osobników.

 

Stało się tak głównie dzięki podejmowanym środkom ochronnym. Z tego powodu IUCN uważa, że ​​zagrożenie wyginięciem żubra znacznie się zmniejszyło. Chociaż żubry nadal wymagają ochrony, eksperci zauważają, że z 47 dzikich stad, które żyją głównie w Rosji, na Białorusi i w Polsce, tylko osiem jest na tyle dużych, aby w dłuższej perspektywie utrzymać różnorodność genetyczną.

 

Ostatecznie IUCN ogłosił wymarcie 31 gatunków. Wśród nich są trzy gatunki żab środkowoamerykańskich, których populacje zostały zniszczone przez grzyba chytrid i piętnaście z siedemnastu endemicznych gatunków ryb z jeziora Lanao, drugiego co do wielkości na archipelagu filipińskim, które padły ofiarą inwazyjnych gatunków i połowów. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj