Chiny uruchomiły nowe "sztuczne słońce"

Kategorie: 

Źródło: CNNC Southwestern Institute of Physics

Chiny pochwaliły się właśnie uruchomieniem nowego reaktora fuzyjnego. „Sztuczne Słońce” HL-2M uzyskało już pierwsze wyładowania plazmy. Dzięki nowemu urządzeniu, Chiny są coraz bliżej komercyjnej fuzji jądrowej.

 

Jak podają lokalne media, tokamak HL-2M został oddany do użytku 4 grudnia. Konstrukcja powstała w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan. Projekt reaktora fuzyjnego został zatwierdzony w 2009 roku przez Chiński Urząd Energii Atomowej. „Sztuczne Słońce” zostało zaprojektowane i zbudowane przez Południowo-zachodni Instytut Fizyki w Chengdu, który należy do Chińskiej Narodowej Korporacji Atomowej (CNNC).

 

HL-2M to największy i najbardziej zaawansowany eksperymentalny reaktor fuzji jądrowej w Chinach. Urządzenie potrafi rozgrzewać plazmę do temperatury powyżej 150 milionów stopni Celsjusza – tj. około 10 razy więcej od temperatury jądra Słońca.

Reaktory termojądrowe tego typu mogą nam zapewnić nieograniczone źródło czystej i taniej energii. Jednak ekstremalnie wysoka temperatura to tylko jeden warunek, jaki udało się spełnić. Reaktory fuzyjne muszą utrzymać gorącą plazmę w ograniczonej przestrzeni przez odpowiednio długi czas i zachować wymaganą gęstość plazmy.

 

Reaktor KL-2M z pewnością wspomoże badania i rozwój kluczowych technologii dla fuzji jądrowej w Chinach. Jednak najważniejszym zadaniem tego reaktora jest zapewnienie wsparcia technicznego dla projektu Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego (ITER).

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Chiny uruchomiły sztuczne

Chiny uruchomiły sztuczne słońce ? No, na krótką chwilę, to tak. Odrobinę logiki do faktów bym poprosił. Otóż Chińczykom też udała się ta sztuczka ze """"SŁOŃCEM""""" ale NIE PIERWSI ONI CI byli, co im się udała ta śtuczka . Problem istotny nadal pozostał i jest ! Jak to utrzymać w stabilności działania i nie ładować w interes na wejściu więcej energii  niźli na wyjściu otrzymywać ? Otóż problem jest taki, że to się od razu, to "słońce"  jakoś tak samo z sia zdmuchuje i zimno jest.Jak to utrzymać tą przemianę połączenia fuzji ? 

Portret użytkownika Quark

Nie ma obawy , taki reaktor

Nie ma obawy , taki reaktor jest znacznie bezpieczniejszy od zwykłego atomowego bo po (1) nie wytwarza promieniowania radioaktywnego (żadnych odpadów) a po (2) w przypadku awarii rekcja fuzyjna natychmiast wygasa .

Skomentuj