Naukowcy obawiają się, że osy mogą powodować katastrofy lotnicze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Osy samotne to endemiczne owiady występujące w Ameryce Południowej, które  dotarły też do Australii. Najczęściej tworzą gniazda w różnych małych przestrzeniach dostępnych w środowisku. W naturze wybierają drzewa, ale w miastach konstrukcje budowane przez ludzi. Jak się okazuje, osy samotne tworzą również gniazda w najważniejszych urządzeniach pokładowych służących do pomiaru prędkości samolotów. Gniazdo maleńkiego owada może wtedy spowodować nawet katastrofę lotniczą.

 

Kłopotliwe owady znane jako osy samotne (Pachodynerus nasidens), budują małe gniazda w bardzo ważych częściach samolotów, co zakłóca działanie czujników. Nowe badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, bada skalę problemu z tymi osami blokującymi na przykład tak zwane rurki Pitota, czyli czujniki mierzące prędkość startu i lądowania w australijskich samolotach.

 

Po raz pierwszy problem wystąpił w listopadzie 2013 r., Kiedy Airbus A330 przygotowywał się do startu, ale został zmuszony do awaryjnego lądowania. Wtedy rurki Pitota pokazywały różne prędkości. Po bezpiecznym lądowaniu okazało się, że jedna z rur była zatkana piaskiem i błotem - składnikami gniazda osy samotnej.

Naukowcy odkryli, że 26 problemów związanych z tymi osami zgłoszono również na lotnisku w Brisbane. Tyle incydentów naliczono tam w okresie od listopada 2013 do kwietnia 2019 roku. W celu szczegółowego zbadania problemu naukowcy zainstalowali na lotnisku kilka fałszywych rurek Pitota wydrukowanych w 3D. Przez trzy lata obserwacji odnotowali 93 przypadki zatkania tych tubusów przez gniazda os.

 

Terytorium macierzystym dla os samotnych jest Ameryka Południowa i Środkowa. Jednak, jak podkreślono w badaniach, gatunek ten niedawno przekroczył Ocean Spokojny i stał się inwazyjny w Australii. Naukowcy apelują o skuteczniejsze sposoby kontrolowania i potencjalnego zwalczania os samotnych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj