Międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat zastąpią stare radzieckie rakiety Satan

Kategorie: 

Rosyjska armia jest obecnie w trakcie reorganizacji i modernizacji. Wchodzi robotyka, a stary arsenał jest zastępowany nowym. Dotyczy to też techniki rakietowej, w której nasi słowiańscy sąsiedzi ze wschodu są szczególnie dobrzy. Zapowiedziano, że w latach 2018-2020 Rosja wymienia system rakietowy z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

 

 

Do wymiany idą rakiety RS-20W "Wojewoda" (РС-20В "Воевода") a zastąpi je zupełnie nowy system Sarmat ("Сармат"). Oczywiście tego typu pociski zwykle są wyposażone w broń jądrową i służą do ataków na duże odległości. Rosjanie twierdzą, że nowe wersje pocisków będą tak dobre, że nie ma obecnie systemów antyrakietowych, które mogłyby sobie z nimi poradzić.

Rakieta Satan РС-20В "Воевода" - źródło: Ria Novosti

Kompleks "Wojewoda", który był użytkowany przez Rosję do tej pory to bardzo ważna część rosyjskich jądrowych sił strategicznych. Są to najcięższe rakiety na wyposażeniu jakiejkolwiek armii świata. Są zasilane na paliwo ciekłe a ich masa startowa wynosi 200 ton. Da się nimi przenosić do 10 głowic atomowych. Są też w stanie emitować różne mylące sygnały, które powodują, że konwencjonalne systemy rakietowe nie radzą sobie z nimi za dobrze.

 

Zasięg tych rakiet wynosi do 16 tysięcy kilometrów. Podobne rakiety mają też Chińczycy, ale są one nieco mniejsze i znacznie bardziej zawodne. Chiny planują budowę nowej ciężkiej rakiety, która będzie posiadała oddzielaną cześć z głowica jądrową. Oba wschodnie mocarstwa starają się dotrzymać kroku USA, które rozbudowuje swój arsenał rakietowy stawiając na pociski hipersoniczne.

 

Rosjanie uważają też, że prędzej czy później doczekamy się elementów tarczy antyrakietowej, które zostaną umieszczone w kosmosie. Takie plany mają rzekomo Amerykanie, ale wiadomo, że podobne aspiracje wykazują też Chińczycy. Oznaczałoby to, że rakietowy wyścig zbrojeń prawie na pewno przeniesie się przestrzeń kosmiczną.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen