Naukowcy znaleźli sposób na kontrolowanie wyładowań atmosferycznych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył laser, za pomocą którego można nauczyć się kontrolować pioruny, zmieniać ich trajektorię i przyciągać je w dane miejsce. O odkryciu poinformowali w artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications.

Naukowcy z Australian National University (ANU) i UNSW w Canberze stworzyli „miniaturową burzę” przy użyciu pary płaskich równoległych płytek, na których przechowywany był ładunek elektryczny. Kiedy osiągnął wartość przebicia, w losowym miejscu na jednej płycie pojawiła się niewielka błyskawica, a na drugiej trafiła w przypadkowe miejsce.

 

W modelu fizycy wykorzystali naprowadzane laserem cząsteczki przewodzące grafenu. Wiązka lasera ogrzewa powietrze, tworząc w nim kanał o dużej przewodności, rodzaj drutu, przez który pędzi piorun. Wiązka laserowa podgrzewa mikrocząstki i tworzy kanał o wysokim przepływie, przez który zaczyna przepływać wyładowanie elektryczne. W ten sposób naukowcy znaleźli sposób, aby piorun poruszał się w dobrze określonym kierunku.

 

Autorzy badania uważają, że odkrycie pozwoli precyzyjnie kontrolować ścieżkę wyładowań elektrycznych w powietrzu. Takie ujarzmiane wyładowania mogą być przydatne zarówno w kontroli pogody, jak i w przemyśle czy medycynie.

 

Wcześniej naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology doszli do wniosku, że zmiany klimatyczne nasiliły huragany, których osłabienie na lądzie trwa dłużej. Może to prowadzić do powstania katastrofalnych konsekwencji dla ludności zamieszkującej wybrzeża.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Sposób może i znaleźli , tyle

Sposób może i znaleźli , tyle że sztuczne inicjowanie wyładowań atmosferycznych poprzez zmniejszenie oporu elektrycznego drogi do przebycia skutkować będzie tym ,że przebicie między chmurą a ziemią nastąpi przy znacznie mniejszym napieciu co z kolei obniży zdolność pioruna do tworzenia ozonu . Każdy zapewne kojarzy przyjemny odświerzający zapach tuż po burzy , kto wie jakie jeszcze uboczne skutki może przynieść taka technologia - już pomijam kwestię kontroli pogody.

Portret użytkownika Quark

Tak samo kombinowali

Tak samo kombinowali komuniści kolonizując nowe terytoria .. jak ktoś miał dłonie gładkie a nie spracowane to do wagonu. Lecz żeby odkryć coś nowego , trzeba mieć otwarty umysł by zajrzeć tam gdzie nikt dotąd nie patrzył.

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Mały i głupiutki troll jesteś

Mały i głupiutki troll jesteś. Trollik raczej, taki który wykorzystuje sposobność, że swej wypowiedzi nie doprecyzowałem, nie "narysowałem" z opisem każdego słowa, wyjaśniając po co je użyłem.
Zrobię to teraz.

Wysłałbym do kamieniołomów NAÓKAFCÓW. Czyli sprzedajne szuje po studiach, na których głównym przedmiotem były zgadanienia gender i ruwności.
Wysłałbym takich, którzy "badają" gówno-problemy za $zekle, a nie zajmują się prawdziwą Nauką.
Takich, którym bliżej do średniowiecznych badaczy maksymalnego możliwego skupienia diabłów na łebku szpili.

Teraz na zakończenie napisałbym ci po rosyjsku "Понял? ale przecież ty nie znasz już bukw, nigdy się nie ich uczyłeś, bo są wraże, a ty zapewne od przedszkola do łba ładowany miałeś demokratyczny, wypełniony molekułami "wolności", język tzw. angielski, więc zapytam nie po angielsku, ale w języku (też parszywym) - zbliżonym do niemieckiego bo to języki jednojajowe), który niebawem dzięki takim jak ty będzie językiem urzędowym nad Wisłą, czyli w jidysz:
 באקומען? (fonetycznie: bakumen?)

Strony

Skomentuj