Ziemia pulsuje co 26 sekundy a naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

We wczesnych latach sześćdziesiątych geolog o imieniu Jack Oliver po raz pierwszy udokumentował niezwykłe pulsowanie Ziemi. Do dzisiaj nikt nie wie dlaczego Ziemia pulsuje co 26 sekund, a naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić pomimo 60 lat badań. 

Gdy Jack Oliver zidentyfikować tą niezwykłą anomalię, pracował w Obserwatorium Geologicznym Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia. Wykrył on dziwny szum naszej planety mimo, że nie miał do dyspozycji nowoczesnych stacji sejsmicznych.

 

Od tego czasu naukowcy ustalili tylko, że ów puls wydobywa się z części Zatoki Gwinejskiej zwanej Zatoką Bonny. Do dzisiaj tętno Ziemi jest tajemnicą. Pomimo wielu hipotez, żadna nie była w stanie wyjaśnić tego „oddychania Ziemi”.

 

Niektórzy badacze uważają, że puls ma swoją prozaiczną przyczynę. Pod oceanami świata, szelf kontynentalny działa jak gigantyczna przerwa falowa. Jest to granica od najdalszej krawędzi północnoamerykańskiej masy kontynentalnej, gdzie najwyższa część płyty ostatecznie spada w głęboką równinę w głębinach. Naukowcy wysnuli teorię, że gdy fale uderzają w to konkretne miejsce na szelfie kontynentalnym w Zatoce Gwinejskiej, wytwarzany jest ten regularny puls.

 

Nie jest wykluczone, że ten kształt szelfu kontynentalnego w tym miejscu tworzyłby odpowiedni harmoniczny huk, który tak regularnie wstrząsa Ziemią. Jeśli to prawda, prawdopodobnie mamy szczęście, że takie miejsce jest tylko jedno.

 

Ale inni badacze uważają, że przyczyną może być wulkan, który również znajduje się bardzo blisko tego krytycznego miejsca. Punkt początkowy impulsu znajduje się podejrzanie blisko wulkanu na wyspie São Tomé w Zatoce Bonny. Istnieje podobne zjawisko zwane mikrosejsmizmem wulkanicznym, które jest już dobrze udokumentowane w Japonii.

 

Każdego dnia pojawia się mnóstwo nowych badań naukowych, ale tajemniczy puls Ziemi dobitnie przypomina, że ​​wiele pozostaje jeszcze do odkrycia. Naukowcy badają to zjawisko i debatowali nad jego pochodzeniem, ale po prostu dotychczas nie osiągnęli konsensusu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MiterMann

Spośród dwunastu największych

Spośród dwunastu największych odnotowanych trzęsień ziemi (o magnitudzie 8,2 stopnia lub większej) dziewięć wydarzyło się w czasie, gdy Księżyc był bliski nowiu lub pełni, a naprężenia spowodowane przez siły pływowe - największe. W przypadku niewielkich trzęsień takiej zależności nie zaobserwowano. ---------- 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika ARWILASSU

Ziemia to cudowny organizm  i

Ziemia to cudowny organizm  i jak każdy ziemski organizm oddycha ot co .  To nic czego nasi dziadowie i babcie by byli nieświadomi ,  Wiedza o tych sprwawch jest powszechna w śród rdzennej ludności wielu zakontków  świata ,   Wystarczy położyć się na ziemi i spokojnie poodychać .  Pozdrawiam 

Portret użytkownika baca

nie było nigdy "czasów

nie było nigdy "czasów sumeryjskich"
były czasy alchedyjskie - to oni - nasi protoplaści stworzyli tę cywilizację a "sumerowie" dosłownie "czarnogłowi" ukradli i przywłaszczyli sobie jej dorobek... a alchejdyjczyków usiłują zwyczajnie wymazać

 

Portret użytkownika Emerley

Słowo Sumer jest fonetycznym

Słowo Sumer jest fonetycznym zapisem słowa "Z Umer'u"   czyli oznacza "pochodzący z miasta Umer (Ur)  (miasto umarłych czyli tych o białej skórze)"   W języku obecnym "s umer" należałoby rozumieć "umarły"  i do dziś używa się tego słlowa jako "duch" w języku polskim (czyli "obcy") lub "ghost" (gość) w języku saskim czyli ...".obcy".  Z kolei tradycja 'afgańska' duch mówi na kazdego nietubylca. Rosjanie to przejęli i ich specjalsi tak mowią o każdym wrogu (obcym).

I tyle. Po prostu dawniej kazdy obcy (w każdej kulturze) był nazywany duchem.

Portret użytkownika Emerley

Nie ciemniaczku.  Ponieważ

Nie ciemniaczku.  Ponieważ język Polan pochodzi z nad Donu i ponieważ język Sarmatów pochodzi z ...Sumeru.  Są to języki indoeuropejskie, które w okresie sumeryjskim rozwijały się na tym samym obszarze i wykazują wspólną bazę.

Portret użytkownika Slim

Autor tego artykułu stawia

Autor tego artykułu stawia przecinek pomiędzy "mimo" i "że" i nikt tego nie koryguje. Jest to świadectwo kompletnej ignorancji. W szkole uczą tego od 4 klasy podstawówki. Cytuję to zdanie: "Wykrył on dziwny szum naszej planety mimo, że nie miał do dyspozycji nowoczesnych stacji sejsmicznych."

Strony

Skomentuj