Azja Środkowa może zamienić się w martwą pustynię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że 34 miliony lat temu, nagła zmiana klimatu doprowadziła do katastrofy ekologicznej w Azji Środkowej. To wydarzenie na zawsze zmieniło bioróżnorodność regionu. Rozległe obszary Mongolii, Tybetu i północno-zachodnich Chin stały się suchymi pustyniami z niewielką roślinnością. Ziemie te pozostały takie przez prawie 20 milionów lat. Autorzy badania na ten temat przekonują, że wkrótce może się to powtórzyć.

Po zbadaniu pyłku kopalnego z Azji naukowcy doszli do wniosku, że Azja Środkowa przez wiele milionów lat była opuszczona, a zamieszkiwały ją głównie małe gryzonie. Wcześniej naukowcy uważali, że region ten prawie zawsze był pokryty lasami i dopiero z czasem pojawiło się tam kilka pustyń. Jednak autorzy nowej pracy twierdzą, że stan Azji Środkowej jest teraz bardziej efektem odwrotnego efektu, kiedy jałowe pustynie zazieleniły się. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że suche strefy tego regionu mogą się ponownie rozszerzyć.

 

Badanie to jest zgodne z prognozami Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), które pokazują, że Azja Środkowa szybko staje się jednym z najgorętszych i najbardziej suchych miejsc na świecie. Zmiana klimatu, taka jak ta zaobserwowana 34 miliony lat temu, może ponownie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemach i utraty różnorodności biologicznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Im mniej CO2 tym więcej putyń

Im mniej CO2 tym więcej putyń. Chłodna atmosfera zatrzymuje mniej wilgoci. Mniej wilgoci to mniej opadów i bardziej suche powietrze. Ziemi grozi masowe wymieranie z powodu niskich poziomów CO2. IPCC to antynaukowa organizacja przestępcza.

Portret użytkownika mw

Ale tylko tam gdzie jest

Ale tylko tam gdzie jest chłodno i sucho, np. w interiorze Antarktydy. Tam gdzie klimat jest gorący i suchy pustynie również powstają, chociażby Sahara. Pewnie nie wiesz o istnieniu takiej pustyni i panującym tam klimacie, bo w głowie masz pustynię.

Portret użytkownika euklides

Nie tylko tam gdzie jest

Nie tylko tam gdzie jest chłodno i sucho jełopku. Im chłodniejsza atmosfera tym mniej wilgoci niesie globalnie. Jak ja lubię jak głupol wyzywa od pustyni w głowie, a sam ma w głowie czarną dziurę.

Skomentuj