Ptaki próbują „przelatywać” przez przeszklone budynki w centrach miast i masowo giną

Kategorie: 

Giną nie tylko wróble i gołębie miejskie, ale również ptaki wędrowne , z których wiele jest wymienione jako zagrożone, donosi PrimaMedia Ussuryjsk.

 

Ptaki wędrowne walczą z masą lustrzaną szklanego centrum Ussuryjsk. Szacuje się, że w ciągu 10 miesięcy zabiło się około 500 ptaków, w tym wiele pod ścisłą ochroną. Ornitolodzy zwrócili się do obywateli i właścicieli budynku, aby przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku. Pomoc zaoferowali biznesmeni i naukowcy.


Rosyjska opinia publiczna Kraju Nadmorskiego w Rosji zainteresowała się problemem. Ekolodzy i ptasi eksperci opracowują zalecenia dla budowlańców i architektów, ponieważ lustrzane centra stają się przyczyną śmierci setek ptaków.

„Gdy ptak widzi swoje odbicie w lustrzanej szybie, myśli wówczas, że mam do czynienia z innym ptakiem” – powiedział profesor Jurij Gluschenko.

Foto: Wasilij Szewczenko, www.primamedia.ru

Problem jest poważny, a mało się o nim mówi i pisze. Zdaniem ekologów obecnie tylko w Europie ginie 250 tys. ptaków rocznie, a w Ameryce Północnej nawet do 100 milionów sztuk. Nieświadome zagrożenia stworzenia masowo uderzają o przeszklone elewacje budynków.

 

Foto: Wasilij Szewczenko, www.primamedia.ru

Właściciele Ussuryjskiego biurowca nie zlekceważyli problemu. Zamontowana zostanie tam odpowiednia instalacja świetlna, która ma odstraszać ptaki od przeszkody. Kampania ratowania ptaków ma być prowadzona w Rosji na szeroką skalę.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Ksawery

Nie wydaje mi się żeby można

Nie wydaje mi się żeby można było zapobiec tego typu zachowaniom ptaków z prostej przyczyny, one od dłuższego czasu przynajmniej od 2000 roku masowo giną rozbijając sie nie tylko o szyby ale  mosty  czy wysokie mury.

Skomentuj