Kategorie:
Podczas poniedziałkowej konferencji, agencja NASA ogłosiła odkrycie cząsteczek wody na oświetlonej powierzchni Księżyca. Jej obecność sprawia, że Srebrny Glob jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu i stanie się celem wielu misji kosmicznych.
Już w zeszłym tygodniu, NASA dość enigmatycznie wspomniała o „wielkim odkryciu”, którego dokonało Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej – SOFIA. Jest to największe powietrzne obserwatorium na świecie, które zostało wyposażone w teleskop o średnicy zwierciadła wynoszącej 2,5 metra. Instrument zainstalowano na pokładzie specjalnie przystosowanego samolotu Boeing 747SP, który wykonuje loty na wysokości ponad 12 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.
Obserwatorium SOFIA - źródło: NASA
Z komunikatu agencji NASA dowiadujemy się, że pokładowa kamera FORCAST (Faint Object infraRed CAmera for the SOFIA Telescope) przeznaczona do obserwacji w podczerwieni wychwyciła specyficzną długość fali, unikalną dla cząsteczek wody. Odkrycia dokonano w kraterze Clavius. Jest to jeden z największych kraterów widocznych z Ziemi, znajdujący się na oświetlonej części południowej półkuli Księżyca.
Naukowcy szacują, że cząsteczki wody w tym regionie występują w stężeniu 100 do 412 części na milion na metr sześcienny regolitu. Odkrycie to wskazuje, że woda może być obecna na całym Księżycu, a nie tylko na biegunach i w zimnych zaciemnionych miejscach. Pomimo niewielkiej ilości cząsteczek wody, musimy na nowo zastanowić się nad tym, jak powstaje woda i jak utrzymuje się w tak surowych warunkach.
Źródło: NASA
Naukowcy przypuszczają, że woda może być dostarczana z pomocą mikrometeorytów, które regularnie bombardują powierzchnię Księżyca. Druga propozycja mówi o dwuetapowym procesie, w którym wodór pochodzący z wiatru słonecznego powoduje reakcję chemiczną z minerałami zawierającymi tlen w księżycowej glebie, tworząc hydroksyl. W tym czasie, promieniowanie pochodzące z bombardowania mikrometeorytów może przekształcić hydroksyl w wodę. Kolejną niezrozumiałą kwestią jest sposób, w jaki woda magazynuje się na Księżycu.
Agencja NASA jest zaintrygowana obecnością cząsteczek wody na Księżycu i w ramach programu Artemis zamierza przeprowadzić dogłębne badania jeszcze zanim wyśle tam pierwszych astronautów. Woda jest bardzo cennym surowcem w kosmosie i z pewnością ułatwi kolonizację Księżyca i planet. Tymczasem obserwatorium SOFIA, które zwykle prowadzi obserwacje dalekiego kosmosu i po raz pierwszy spojrzało na Księżyc, będzie kontynuować swoją misję, abyśmy mogli lepiej zrozumieć proces powstawania wody na Srebrnym Globie.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Skomentuj