Człowiek zabija prawie 3 biliony zwierząt rocznie!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W znakomitej większości postrzegamy samych siebie jako przedstawicieli najważniejszego gatunku na Ziemi. Czy to jednak pozwala nam na usprawiedliwienie dla hekatomb, jakie każdego roku gotujemy niewyobrażalnej liczbie innych żywych stworzeń?

W Polsce jest ostatnio głośno o tzw. ustawie futerkowej, która ma ograniczyć liczbę bestialsko mordowanych zwierząt. Ten tekst nie powstał jednak z tego powodu. Kiedy zsumuje się bowiem łączną ilość zwierząt, które każdego roku zabijamy z różnych powodów, można dojść do bardzo smutnych egzystencjalnych wniosków.

Lew Tołstoj napisał kiedyś, że „dopóki istnieją rzeźnie, dopóty będą istniały pola bitew”. Według mnie miał rację. Nie nauczymy się pokojowego współżycia, jeśli będziemy zabijać zwierzęta.

Jak więc wygląda ta przerażająca statystyka?

W ciągu roku zabijamy nawet 2 biliony 740 miliardów ryb, 62 miliardy 230 milionów sztuk drobiu, 2 miliardy 650 milionów innych zwierząt hodowlanych, 400 milionów dzikich zwierząt oraz 200 milionów zwierząt wykorzystywanych w laboratoriach.
W sumie daje to 2 biliony 805 miliardów 480 milionów zwierząt! A nie wliczamy w to przecież owadów!

Zabija nie tylko ten, który pracuje w rzeźni, ale także ten, kto kupuje i spożywa mięso tych zwierząt. Zabija też ten, kto kupuje chociażby pamiątki takie jak np. kość słoniowa. Zabija ten, kto podnieca się, że ma buty lub torebkę ze skóry jakiegoś gada. Zabijamy większość z nas. I jakkolwiek to tłumaczymy, jakkolwiek próbujemy się wybielać, statystyka jest nieubłagana.

Chyba pora na głęboką refleksję, zwłaszcza gdy wrażenie robi na nas ponad milion domniemanych ofiar pandemii COVID-19.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika ronin

wiec na poczatek dwa

wiec na poczatek dwa argumenty do dyskusji: pierwszy idziemy w zla strone ilosc zabitych zwierzat sie zwieksza co roku  i to jest regres. nie trzeba byc prorokiem by wiedziec jak ta droga sie skonczy. a wiec zawracajmy tendencje idzmy w progres i zmniejszajmy ilosc smierci. dwa powiazany z pierwszym naruszamy rownowage kazdy co mysli wie ze naruszanie rownowagi jest glupota. a wiec nie potrzeba nam nadprodukcji miesa a to jest teraz faktem.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Tak ten świat skonstruowany

Tak ten świat skonstruowany że jedno patrzy jakby tu wpieprzyć drugiego, nas też zjedzą robale, a co ... ile robali zjadło już ludzi i niit nie lamentuje.

Jest nas załóżmuy 8 mld.... trzeba coś jeść, w roku jest potrzebne ile 100 kurczaków i daje to już ... ile 800 mld kurczaków dla optymalnego wyżywienia

a jak ktoś się żywi mniejszymi zwięrztkami ...

A JEŚLI weźmie się pod uwagę że autor mógł mieć na myśli 3biliony w skali amerygańskiej lub brytyjskiej to wychodzi 3 mld zwierząt rocznie a to już niewiele w skali ilości ludności na świecie

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

No i do kogo pretensje?

No i do kogo pretensje?
A kto ten przeklęty świat tak stworzył, że oparty jest na mechanice silniejszy zabija słabszego?
Czyż nie ten pustynny psychopata jehova, miłosierna inaczej (talmudycznie), w trujcy jedyna?

Portret użytkownika euklides

Rzecz w tym, że najbardziej

Rzecz w tym, że najbardziej diabelską organizacją jest państwo, które miota się w swojej schizofrenicznej rozpaczy. Dlaczego wspiera się prokreację i konsumpcję przez programy typu 500+, tylko po to by potem jojczeć, że jest zbyt duża konsumpcja, zużywa się zbyt wiele zasobów i ginie zbyt wiele zwierząt? Państwo edukukuje społeczeństwo na bezmyślną, konsumującą bio-masę. Jaki jest cel istnienia biurokraty? Taki sam jak komórki rakowej. Państwo jest zwyrodnieniem, które odpowiada za 90% zła na świecie. Ta organizacja jedną ręką mydli oczy, a drugą dokonuje właśnie zbrodni. Każde rozwiązanie zaproponowane przez państwo jest zawsze 10 razy gorsze niż sam problem. Fundamenty państwowości są zatrute. Należy całkowicie zlikwidować państwowość oraz skryminalizować wszelką działalność polityczną. Polityk jak każdy bandyta powinien być ścigany na mocy umowy narodowej.

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Polityk jak każdy bandyta

Polityk jak każdy bandyta powinien być ścigany na mocy umowy narodowej.

 A kto z kim miałby się umawiać bez wstępnej umowy, jaką jest forma państwowości?
Czy nie zaprzeczasz czasem sam sobie, jednocześnie postulując likwidację państw?

Głosuj przeciw
-13

Skomentuj