Odkryto drugą oznakę możliwości istnienia życia pozaziemskiego na Wenus

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy odkryli na Wenus najprostszy aminokwas glicynę, który może wskazywać na obecność życia na tej planecie. Świadczy o tym artykuł Arijity Manny z Midnapur College w Zachodnim Bengalu, opublikowany na portalu arXiv.

Cząstka została znaleziona za pomocą Atacama Large Antenna Array. Teleskop radiowy wykrył charakterystyczną linię absorpcji glicyny o częstotliwości 261,87 GHz na średnich szerokościach geograficznych planety. Sygnał był najbardziej wyraźny w pobliżu równika; nie obserwowano go w pobliżu biegunów.

 

W astrofizyce, fizyce chemicznej i biofizyce metody syntezy najprostszego aminokwasu glicyny z prostych cząsteczek mają ogromne znaczenie dla ewolucji chemicznej i powstania życia. Zdaniem ekspertów, odkrycie może wskazywać na istnienie wczesnych form życia w atmosferze Wenus.

Kwestia badania atmosfery Wenus stała się szczególnie istotna po tym, jak naukowcy z Massachusetts i Cardiff ogłosili we wrześniu, że znaleźli gaz fosfinowy w chmurach planety, co również może świadczyć o obecności życia na planecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Bechedrill

Bo główne odkryto w wyższych

Bo główne odkryto w wyższych partiach atmosfery. Na wysokości 60-80 km jest dość znośnie. I właśnie w tych rejonach, w strefie miedxyzwrotnikowej odkrywa się kolejne dowody na istnienie życia. Nietypowe okresowe anomalie w absorpcji światła, fosfina, a teraz glicyna. Tych małych dowodów jest coraz więcej i sam osobiście bardzo bym się ucieszył gdyby odkryto tam życie.
.

Skomentuj