Podczas ostatnich erupcji Etny doszło do emisji potężnych fontann lawy

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wulkan Etna jest jednym z najbardziej aktywnych żywiołów tego typu na świecie. Mimo to czasami dochodzi do okresów charakteryzujących się zdecydowanie większą aktywnością niż zwykle. Właśnie mamy do czynienia z czymś takim.

 

Szczególnie gwałtownie Etna zaczęła się zachowywać od 2 grudnia. W godzinach wieczornych zaobserwowano erupcję typu stromboliańskiego, która rozpoczęła się w obrębie nowego krateru na południowo wschodniej części stożka wulkanicznego.

 

Erupcja z godziny na godzinę stawała się coraz bardziej gwałtowna i charakteryzowały ją wystrzeliwujące raz za razem fontanny lawy. Niektóre z nich sięgały 800 metrów nad kraterem. Oprócz lawy emitowany był zwykły materiał wulkaniczny taki jak gazy wulkaniczne i pył. Doszło też do opadu popiołu w obszarze Bronte.

 

Ostatnia erupcja Etny byłą już 19 zdarzeniem tego typu w bieżącym roku i z pewnością nie ostatnim. Mimo, że erupcje wyglądają spektakularnie i bardzo groźnie, miejscowi przywykli do koegzystencji z wulkanem i o ile nie dojdzie do opadów popiołu jego wpływ na życie wyspy jest mniejszy niż mogłoby się wydawać.

 

 

Źródło: http://www.ct.ingv.it/en/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj