Naukowcy odkryli przyczynę zmiany w postrzeganiu czasu przez ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ludzie zawsze zastanawiali się dlaczego wraz z wiekiem czas wydaje się biec szybciej. Naukowcy być może znaleźli przyczynę tychzmian w subiektywnym postrzeganiu upływu czasu. 

Chyba każdemu na pewnym etapie życia wydawało wam się, że kiedyś czas nie biegł tak szybko. Bardzo możliwe, że to skutek subiektywnego postrzegania upływu czasu, które - jak się okazało - zmienia się wraz z wiekiem. Wynika to z faktu, że tak zwane neurony zakrętu nadbrzeżnego w płacie ciemieniowym, które są odpowiedzialne za ocenę długości przedziałów czasowych, „męczą się” i zniekształcają percepcję. 

 

Zakręt nadbrzeżny jest częścią płata ciemieniowego kory mózgowej, który aktywnie uczestniczy w percepcji mowy ustnej i pisemnej, a także jest związany z pamięcią, uczeniem się i percepcją sensoryczną. Ponadto zakręt nadbrzeżny zawiera neurony odpowiedzialne za ocenę długości przedziałów czasowych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli, że wielokrotna ekspozycja na bodziec o ustalonym czasie trwania powoduje „zmęczenie” tych neuronów, a to zniekształca nasze subiektywne postrzeganie czasu.

 

Badacze poprosili uczestników eksperymentu o wykonanie zadania polegającego na porównaniu długości przedziałów czasowych i w tym czasie zmierzyli aktywność ich mózgu metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Eksperyment obejmował zdrowych dorosłych, poproszono ich o obejrzenie adaptera wzrokowego w postaci szarego kółka, przez określony czas 30 razy z rzędu. Po okresie adaptacji pokazano im bodziec testowy i poproszono o oszacowanie czasu jego trwania. 

Jeśli czas trwania demonstracji adaptera był długi, uczestnicy nie docenili czasu bodźca testowego, a jeśli adapter pojawił się na krótki odstęp czasu, czas trwania bodźca testowego był przeszacowany. Aktywność neuronów zakrętu nadbrzeżnego zmniejszała się, gdy adapter i bodziec testowy miały taki sam czas trwania, co wskazywało na zmęczenie neuronów. Stopień zniekształcenia percepcji czasu zależał bezpośrednio od tego, jak bardzo zmniejszyła się aktywność neuronów zakrętu nadbrzeżnego.

 

Praca opisująca ten mechanizm została opublikowana w periodyku naukowym Journal of Neuroscience.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Korneliusz Kondej

Uważam, że im człowiek jest

Uważam, że im człowiek jest starszy tym czas wydaje się mu płynąć szybciej, dlatego że wydłuża mu się skala i przykładowo rok dla dwulatka to połowa życia i jest to w jego odczuciu długi okres. Natomiast dla stulatka to zaledwie 1/100 jego życia i lata wydają sie płynąć jak miesiące.

Portret użytkownika keri

Granty zgarnęli, doliczyli

Granty zgarnęli, doliczyli sobie badanie do swoich publikacji, a wyniki tych ich badań są sprzeczne z obserwacjami czyli rzeczywistością.

Obecnie bardzo dużo młodych ludzi nie ma zupełnie na nic czasu. Po przyjściu z pracy nie są w stanie ani się spotkać ze znajomymi, ani sobie coś samodzielnie ugotować czy zająć się hobby. Nie mają czasu zakładać rodzin ani nawet się wyspać. Do tego wielu z nich leczy się z depresji, a leki na depresję są dobre tylko dla bigfarmy i dla mengelowców, którzy je zapisują przy płatnej wizycie.

Portret użytkownika Arya

Cały dzień z ukochaną osobą,

Cały dzień z ukochaną osobą, której dawno się nie widziało, wyda się krótką chwilą, a 45 minut siedzenia na egzaminie gdy się nic nie umie, wyda się całą wiecznością. W obu przypadkach wiek nie ma znaczenia. Jak widzicie mam więcej pojęcia na ten temat niż naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley XD.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika drako_tr

Ten przykład jest z mojego

Ten przykład jest z mojego życia, pewien zacny profesor od fizyki, o anielskiej wręcz cierpliwości, po którejś mojej próbie wyprowadzenia go z równowagi, postanowił znacząco wydłużyć mi lekcję, oczywiście parsknąłem śmiechem, ale jak wbił gwóźdź w moje krzesełko,  szybko minęła mi radość…już po ok. 15 minutach widziałem, jak sekundnik w zegarku zwalnia, a przed dzwonkiem niemalże całkiem się zatrzymał.

Dzięki tej lekcji stałem się jednym z najlepszych uczniów z fizyki…i poznałem jak bardzo upływ czasu jest zależy od okoliczności Biggrin

Strony

Skomentuj