Kategorie:
Grupa naukowców kierowana przez Javiera Fernandeza z Singapore University of Technology and Design zaproponowała nową technologię do produkcji materiałów budowlanych w przyszłych misjach na Marsie. Ponieważ przyszłe misje eksploracyjne pozostaną na planecie przez długi czas, będą potrzebować jakiegoś schronienia. Rozwiązaniem tego problemu, może się okazać chityna.
Zdaniem naukowców, jest to niezwykle dobry materiał, który może funkcjonować, w każdym sztucznym ekosystemie. Badacze, wykorzystali proste procesy chemiczne, do produkcji materiałów budowlanych przy minimalnym zestawie wyposażenia i bardzo niskich kosztach energii. Głównymi składnikami tego materiału był chitozan, a także sztuczna substancja mineralna podobna jakością do gleby marsjańskiej. Materiał został następnie wykorzystany do stworzenia różnych obiektów od prostych konstrukcji po faktyczne budynki.
Badacze sugerują również, że chityna do użytku na Marsie może pochodzić od owadów. Ze względu na wysoką zawartość białka mogą one stanowić część diety podczas misji załogowej. Autorzy badania zasugerowali więc, że ekstrakcja chityny będzie produktem ubocznym zaopatrzenia załogi w żywność. Zespół nie przetestował jeszcze swojej tecniki w warunkach, które naśladowały zimną i suchą atmosferę Marsa, a więc wymaga ona dalszych testów nim faktycznie zaimplementuje się ją w przyszłych planach podboju kosmosu.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj