Populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68 procent w ciągu ostatnich 50 lat

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy ostrzegają, że stan dzikiej przyrody znacznie się pogarsza. Według World Wildlife Fund (WWF), od 1970 roku populacja ssaków, ptaków, gadów i ryb spadła średnio o 68 procent

 

 

Globalne populacje ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyły się średnio o dwie trzecie w ciągu mniej niż pół wieku - a zdecydowanie największe straty poniosły gatunki słodkowodne. Tak zwany Living Planet Index (LPI), stworzony przez Zoological Society of London (ZSL), pokazuje, że między 1970 a 2016, średnio doszło do 68 procentowego spadku liczebności światowych gatunków kręgowców.

 

Ten gwałtowny spadek w krótkim okresie jest szczególnie zauważalny w porównaniu z milionami lat, podczas których na planecie żyło wiele gatunków. W ciągu ostatnich 5 lat nastąpił szybki wzrost gospodarczy, wymagający gwałtownego wzrostu globalnego zużycia zasobów naturalnych. Dzika przyroda gwałtownie spada z powodu wylesiania i nadmiernej konsumpcji. Szybkie tempo zmniejszania się obszarów leśnych stało się też czynnikiem powodującym rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi.

 

LPI, które śledzone jest dla niemal 21 tysięcy populacji ponad 4000 gatunków kręgowców pokazuje również, że populacje dzikich zwierząt występujących w siedliskach słodkowodnych spadły aż o 84 procent - jest to najostrzejszy średni spadek populacji w jakimkolwiek biomie, odpowiadający 4 procentom rocznie od 1970 roku. Jednym z przykładów jest licząca się populacja jesiotrów w chińskiej rzece Jangcy, która spadła o 97 procent w latach 1982-2015. Stało się to głównie z powodu spiętrzenia drogi wodnej.

 

Odwrócenie tych strat zajmie w najlepszym wypadku dziesięciolecia, a w międzyczasie możliwe są dalsze nieodwracalne straty różnorodności biologicznej, zagrażając niezliczonym elementom ekosystemu, od których ludzie nadal są zależni.

 

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Polaquito

Jak mnie to wku... Sam

Jak mnie to wku... Sam dorzucam na ochronę natury. Daję choć mam mało. Staram się jak mogę aby szkodzić jak najmniej. 

Zaś ci którzy mają najwięcej, którzy też niszczą najwięcej i którzy powinni dawać najwięcej, nie dają nic albo jakieś śmieszne ochłapy. Pieprząc przy tym jakieś farmazony o ekologii. 

Widziałem to tyle razy na zachodach. Procesy produkcyjne i poprodukcyjne są ekologiczne tak długo jak długo się to opłaca. Marketing mówi im ile kosztuje pieniądz, ale nie mówi im ile z tego odbiorą planecie. 

Byle szybciej, byle więcej. A marnowanie produktów na poziomie nawet 30% jest dla nich ok. Wrzucą w tabelkę i wszystko się zgadza. Zbiorą się mądre głowy. Znów wszystko przeliczą. Znów im wyjdzie że lepiej zrobić szybko i tanio i zmarnować. Zmarnować -> kupić i znów obciążyć planetę ziemię. Czyli nadużyć.

Ale tępe marketingowe łby lub marketingowe cwaniaczki, odpowiedzą, iż to właśnie dobrze. Zwiększają popyt, redukują koszty i rozkręcają gospodarkę. Same plusy dla gospodarki.

Nie wiedzą, że gdy planeta osiągnie swoje limity to zostaną jedymi z tych wymarłych kręgowców. 

 

Portret użytkownika Takitam

Globalnie może i tak, ale z

Globalnie może i tak, ale z moich obserwacji - przynajmniej w mojej okolicy w zachodniopomorskim ilość dzikich zwierząt znacznie wzrosła. Jest bardzo dużo jenotów, borsuków, pojawiły się watahy wilków. Jest bardzo dużo saren i jeleni. Stada żurawi są tak liczebne że pustoszą zasiewy na polach. Chyba nie jest tak źle. 

Portret użytkownika Kwazar

Wszystko już tylko sie będzie

Wszystko już tylko sie będzie zmniejszało,zmieniało i przekręcało DLA NAS na gorsze.Ziemia się zmienia ! Zmienia się tym samym NASZE-człowieka, dotychczas bezpieczne środowisko."Globalna Katastrofa" Fajnie to wszystko wyjaśnia i dlaczego. 

Skomentuj