Sztuczna inteligencja pokonała pilota w symulowanej walce myśliwców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Agencja rządowa DARPA przeprowadziła wirtualny pojedynek myśliwców między doświadczonym pilotem, a sztuczną inteligencją. AI opracowana przez firmę Heron Systems bez większych problemów pokonała człowieka.

 

W ramach programu Air Combat Evolution (ACE), agencja DARPA zorganizowała konkurs na najlepszy algorytm do obsługi wirtualnego myśliwca. Wzięło w nim udział 8 firm, a najlepsza okazała się sztuczna inteligencja, należąca do Heron Systems. 20 sierpnia, jej algorytm zmierzył się w doświadczonym pilotem F-16 w symulowanej walce powietrznej.

 

Podczas tego starcia, w którym można było używać jedynie pokładowego karabinu maszynowego, sztuczna inteligencja bardzo sprawnie wykonywała wszystkie manewry i wyróżniała się niezwykłą celnością. AI firmy Heron Systems zdecydowanie górowała nad doświadczonym pilotem i pokonała go w wirtualnym pojedynku, choć powstała zaledwie 11 miesięcy temu.

Program ACE powstał z myślą o opracowaniu mechanizmu, który pozwoli pilotowi na łatwe zarządzanie zespołami dronów powiązanych z jego myśliwcem. Autonomiczne bezzałogowce mogłyby w ten sposób wspierać misję pilotów i chronić ich przed wrogiem. Nie można jednak wykluczyć, że w dalekiej przyszłości to właśnie algorytmy przejmą stery samolotów. Szkolenie sztucznej inteligencji jest bowiem znacznie tańsze i mniej czasochłonne, a ewentualna porażka podczas walki nie wiąże się z utratą zdobytego doświadczenia. Ponadto, AI ma znacznie łatwiejszy dostęp do wszystkich niezbędnych danych, znacznie szybciej przetwarza informacje i podejmuje decyzje.

 

Przypominamy, że w lipcu 2021 roku, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zorganizują historyczny pojedynek w powietrzu między pilotem, a robotem sterowanym przez sztuczną inteligencję. Jeśli algorytm pokona człowieka, z pewnością zostanie wcielony do armii i przyspieszy autonomizację amerykańskich sił zbrojnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Tak właściwie to człowiek też

Tak właściwie to człowiek też jest zlepkiem bakterii , wirusów , grzybów i co by tam jeszcze nie było wchłonięte z jedzenia i oddychania . Różni nas jednak od siebie jedynie i aż posiadanie duszy która wstępuje po zapłodnieniu , jak to określili Japończycy , błysk światła nieznanego pochodzenia którego nie można zbadać .

Portret użytkownika Zefel Retinger

To tylko pokazuje jak nisko

To tylko pokazuje jak nisko ewolucyjnie stoi wciąż człowiek. Niestety chordy zbetonowanych konserwatystów wciąż blokują przyspieszenie adaptacji ludzkości do wszechświata. Średniowieczne religie Chrześcijaństwo i Islam oraz to z czego się wywodzą czyli Judaizm wciąż robią ludziom papkę z mózgu. Do tego dochodzą Narodowcy którzy wychodiwani przez władze dzielnie bronią jej interesów. Całe szczęście sa wizjonerzy którzy mimo oporowi konserwy zawsze zwyciężają. Gdyby było inaczej wciąż mieszkali byśmy w jaskskiniach i ziemiankach. 

Portret użytkownika euklides

Uwielbiam jak matoł

Uwielbiam jak matoł prezentuje wywody tego typu....AI to narzędzie stworzone przez człowieka. Tak samo jak stworzony przez człowieka samochód jest szybszy od człowieka. Ale tylko młotek wyciągnie z tego wniosek, że człowiek stoi w związku z tym nisko w ewolucji....

Portret użytkownika Mylisz się

Porównanie samochodu do AI to

Porównanie samochodu do AI to jak porównanie komputera do pocisku z karabinu. Jedno i drugie jest szybsze od człowieka, ale nie o to chodzi, chodzi o zdolność analizy w czasie rzeczywistym otoczenia i podejmowanie optymalnych działań, a nawet o przewidywanie co się może zdarzyć i zadziałanie wcześniej. Na tym polega AI i jej zdolność uczenia się, przy czym nie ogranicza jej natłok myśli bo ma praktycznie nieograniczone zasoby obliczeniowe (cloud computing). Inteligencja AI może wzrastać wykładniczo przy bardzo skomplikowanych zagadnieniach - tego się należy obawiać. To naprawdę jest możliwe, że w końcu aby zoptymalizować działania będzie musiała usunąć kolejną według niej przeszkodę - człowieka.

Skomentuj