Koreańczycy tworzą poręczną drukarkę 3D do drukowania elektroniki na skórze

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Koreańscy inżynierowie stworzyli małą, poręczną drukarkę 3D do drukowania elastycznej elektroniki na skórze. Urządenie mocuje się do ramienia, pleców lub dowolnej wybranej części ciała i drukuje na niej przewodzące ścieżki elektroniczne. Mogą być one używane do śledzenia ruchów ciała, dotyku lub innych celów.

Twórcy planują szczegółowo opowiedzieć o drukarce na jesiennej konferencji UIST 2020, ale na razie opublikowali film z przykładami jej pracy i krótkim opisem. W dziedzinie elektroniki do noszenia istnieje koncepcja, zgodnie z którą elektronika musi być bezpośrednio połączona z ciałem. Polega to na przyklejaniu czujników do skóry lub, w dłuższej perspektywie, wszczepianiu elektrod.

 

Istnieją również oddzielne badania, w których proste komponenty elektroniczne, na przykład czujniki rozciągania lub nacisku, sugerują drukowanie bezpośrednio na skórze za pomocą drukarki 3D. Jest to potencjalnie wygodna metoda, ale ponieważ drukowanie zajmuje trochę czasu, a osoba w tym czasie się porusza, drukowanie jest niedokładne. W 2018 roku amerykańscy inżynierowie rozwiązali ten problem technologicznie, tj. uzupełnili drukarkę o kamery, które śledzą ruchy dłoni i kompensują je, przesuwając głowicę drukującą.

 

Zespół inżynierów z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanych Technologii, kierowany przez Andreę Bianchi, przyjął inne, prostsze podejście do nowego projektu. Naukowcy stworzyli kompaktową drukarkę, którą można zamontować bezpośrednio nad miejscem drukowania na korpusie, dzięki czemu jakość druku jest prawie niezależna od ruchu człowieka.

 

Drukarka ma prostą konstrukcję. Składa się z ramki, która jest umieszczona na skórze i jest mocno dociśnięta do ciała dwoma paskami, a nad ramą znajduje się mechanizm, który przesuwa głowicę drukującą w dwóch kierunkach. Sama głowica drukująca jest również prosta. Jest to strzykawka z przewodzącym elastycznym materiałem i silnikiem liniowym na górze, który wyciska substancję z tuby.

 

Przed wydrukowaniem, układ wydrukowanych ścieżek można zmienić w programie. Ponadto, przed rozpoczęciem procesu, drukarka kalibruje, obniżając głowicę do poziomu skóry w różnych miejscach, aby zrozumieć jej relief. Bezpośrednio przed drukiem należy na skórę rozmazać przezroczystą warstwę izolacyjną, po czym w ciągu kilku minut drukarka narysuje na niej ślady, które następnie można podłączyć do elektrod prowadzących do elektroniki odczytowej. Ponadto małe sztywne elementy, takie jak dioda LED, można włożyć do materiału do drukowania, gdy materiał do drukowania nie jest jeszcze utwardzony.

 

Twórcy pokazali kilka przykładów urządzeń, które można drukować na skórze. Jednym z nich jest wielopozycyjny czujnik zgięcia ramienia, który wyświetla kształt ramienia w czasie rzeczywistym na komputerze. Kolejny prototyp pozwala kontrolować głośność muzyki, przesuwając palcem po suwaku głośności. Autorzy pokazali również czujniki postawy, dotyku dłoni i chodzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika irfy

Funkcjonalność mocno

Funkcjonalność mocno ograniczona, ale do gier z gatunku rzeczywistości wirtualnej faktycznie przydatne. Może też dotreningu sportowego, jako pomoc w zoptymalizowaniu ruchu kończyn. Pływanie, sporty walki, może jakieś biegi. Ciekawe tylko, czym chcą te układy zasilać. Miniaturowymi bateriami?

Portret użytkownika Quark

Zdjecie pokazuje "znak na

Zdjecie pokazuje "znak na czole" , czyżby więc była to próba wykreowania "nowej mody" ,przyzwyczajajacej gawiedź do takowego znakowania ? Pomiary temperatury już wykonuje się na czole .. i nie widać żadnej niechęci do takiego "skanowania" .. Wiadomo przecież ,że najlepiej będzie jak pospulstwo samo będzie chciało takiego elektronicznego tatuażu . Wystarczy ich tylko przekonać ,że to jest fajne , modne i takie postępowe ... 

Portret użytkownika Piotr Sidowski

Biblia, Nowy Testament,

Biblia, Nowy Testament, Apokalipsa Św. Jana, rozdział 13, wersy 16-17– cyt.: „I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię (znak) na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia (znaku) imienia bestii lub liczby jej imienia” oraz rozdział 14, wersy: 9-11 – cyt.: „A inny Anioł, trzeci, przyszedł w ślad za nimi, mówiąc donośnym głosem: «Jeśli kto wielbi bestię i obraz jej, i bierze sobie jej znamię na czoło lub rękę, ten również będzie pić wino zapalczywości Boga przygotowane, nierozcieńczone, w kielichu Jego gniewu i będzie katowany ogniem i siarką wobec świętych Aniołów i wobec Baranka. A dym ich katuszy na wieki wieków się wznosi i nie mają spoczynku we dnie i w nocy czciciele bestii i jej obrazu i ten, kto bierze znamię jej imienia»”

Skomentuj