Rada Języka Polskiego stwierdziła, że słowo "murzyn" jest obraźliwe

Kategorie: 

Źródło: kadr z serialu Alternatywy 4

Pełzająca polityczna poprawność wchodzi w kolejne dziedziny życia i powoduje szereg absurdów. Najnowszy z nich to decyzja tak zwanej Rady Języka Polskiego przy Państwowej Akademii Nauk, która uznała, że słowo "murzyn" jest nacechowane pejoratywnie. Zdaniem językoznawców określenie „Murzyn” obraża osoby czarnoskóre.

Rada Języka Polskiego poinformowała, że słowo "murzyn" jest archaizmem i może być używane tylko gdy cytuje się wypowiedzi z czasów gdy było jeszcze akceptowalnym określeniem osoby czarnoskórej. 

"Słowo „Murzyn” było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, można znaleźć bez trudu neutralne i pozytywne konteksty tego rzeczownika, a osoby, które używały go w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, nie mają w żadnym razie powodu do wyrzutów sumienia. Jednak słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej" – twierdzi dr hab. Marek Łoziński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stanowisko profesora uznano za stanowisko Rady Języka Polskiego. 

 

Być może czeka nas wkrótce jakaś lista słów, które zostaną zakazane ze względu na skojarzenia, które mają niektórzy. Rada Języka Polskiego chyba tym samym uznała Juliana Tuwima za rasistę - za Murzynka Bambo i Henryka Sienkiewicza  - za Kalego. 

Zastanawiające jest to pod czyim naciskiem Rada wzięła na tapetę akurat to słowo. Ilu w Polsce żyje murzynów? A poza tym czy używanie tego słowa naprawdę kogoś dyskryminuje? Jeśli pokornie zgodzimy się na terror politycznej poprawności łatwo wyobrazić sobie koszmar, jaki może nastąpić za kilka lat, gdy wszyscy podporządkują się temu szaleństwu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Od dziś - w świetle słów, cyt

Od dziś - w świetle słów, cyt: "... słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej..."  (i zmian właśnościowych dokonanych w Polsce zamienjących ją de facto w POlin!!) - nazwę "Rada Języka Polskiego" uznać należy za obraźliwą i zastąpić nazwą Rada Języka POlińskiego a narodowość-Polak zastąpić narodowością: POdlak...Szalelim po olejkum!

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika matiii

Nigdy nie używałem wyrażenia

Nigdy nie używałem wyrażenia "Murzyn". Zawsze stosowałem określenie "Czarny". Tak jak osoby o białej cerze zawsze określałem mianem "Białych". Wyrazy te nie mają żadnych ukrytych podtekstów i są całkowicie neutrealne i dostojne i wyraźnie okazują szacunek dla koloru skóry jaką posiada osoba, z która się kontaktujemy. Słowo "Murzyn" od zawsze miało dla mnie lekceważący wydźwięk. Za każdym razem drażniło mnie gdy ktoś używał tego słowa w rozmowie. Niestety w polsce osób o takim kolorze skóry jest bardzo mało. Mam jednak to szczęście, że mogę od czasu do czasu pojechać do Anglii do siostry. Poznałem tam kilka osób o czarnym kolorze skóry. Są to bardzo sympatyczne i inteligentne osoby. Są inżynierami i prawnikami.

Portret użytkownika Rfuhffb

Słowo murzyn nie jest

Słowo murzyn nie jest obraźliwe samo w sobie. Liczy się to jak je ktoś wypowiada, o czy mówi. Można na kogoś patrzeć z pogardą ale to nie znaczy że powinniśmy chodzić z zamkniętymi oczami. Murzyni byli wykorzystywani jako niewolnicy i to jest fakt znany każdemu. Nie oni jedni ale ale oni przychodzą na myśl najczęściej jak myślimy o niewolnictwie. Problem jest w tym że murzynom też murzyni kojarzą się z niewolnictwem. Jeszcze nie widziałem murzyna który mówiłby o niewolnictwie i nie łączył tego z murzynami. Murzyni nie byli jedynymi niewolnikami i niebyli jedynymi ludzmi którzy byli i są źle trakyowani na świecie. Ale murzyni są najgłośniejsi przez USA.

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Cały hałas dotyczący słowa

Cały hałas dotyczący słowa "murzyn" zaczął się wraz z działalnością ruchu Black Lives Matter. Podczas jednego z protestów pod amerykańską ambasadą w Warszawie mała czarnoskóra dziewczynka trzymała transparent z napisem: "Stop calling me murzyn". Zdjęcie z nią zalało  wyznajace idee postępu media, które w imię politycznej poprawności, stwierdziły, że słowo to rani uczucia czarnoskórych i jest dla nich dyskryminujące. To one naciskały, by zaprzestać używania tego słowa i uznać je za obraźliwe.

To, że stanowisko w sprawie używania tego słowa zabrał pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, wcale mnie nie zaskakuje. Uczelnia ta jest przecież znana z promowania chorych ideologii takich jak gender czy marksizm kulturowy i zachęcania studentów do podejmowania agresywnych zachowań względem osób, których opinie uznawane są za niepoprawne politycznie i krzywdzące dla grup określanych w skrajnie lewicowym żargonie jako mniejszości. Tą decyzją Rada Języka Polskiego pokazała, że przestraszyła się mediów i organizacji lansujących chore idee, owładniętych ideą zrujnowania dotychczasowego porządku na świecie, a także odnoszących się z nienawiścią do tradycji i obyczajów. Przeraża mnie to, że ideami tymi zachłysnęła się również część młodzieży, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest wykorzystywana przez ludzi tolerancyjnych inaczej do realizacji ich zbrodniczych celów.

Portret użytkownika tubylec

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak obraźliwe słowo. To jest wyłącznie ludzka decyzja czy się obrazić na jakieś słowo czy nie. Założę się że nie każdy czarnoskóry obrazi się za słowo murzyn .. no więc to słowo jest obraźliwe czy człowiek jest obrażalski?

Strony

Skomentuj