Arsen w ryżu może być jedną z przyczyn zwiększonej śmiertelności na świecie

Kategorie: 

Pole ryżowe - Źródło: pixabay.com

Ryż jest jednym z najpopularniejszych pokarmów dla większości ludzi na świecie. Ostatnio naukowcy ustalili, że to dzięki niemu arsen może gromadzić się w organizmie człowieka, co każdego roku prowadzi do tysięcy przedwczesnych zgonów.

Arsen był od dawna znany jako silna trucizna, a jego spożycie prowadzi do wielu chorób, w tym raka i chorób układu krążenia, nawet jeśli jest spożywany w stosunkowo niskich stężeniach przez długi czas. W porównaniu z innymi produktami, ryż ma tendencję do gromadzenia nieorganicznego arsenu.

 

Biorąc pod uwagę, że ponad 3 miliardy ludzi na świecie konsumuje ryż jako podstawowe pożywienie, zawarty w nim arszenik można uznać za przyczynę ponad 50 tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku. Do takiego wniosku doszli autorzy badania przeprowadzonego przez uniwersytety w Manchesterze i Salford.

 

Badanie wykazało, że nawet po uwzględnieniu takich czynników ryzyka chorób sercowo - naczyniowych, jak otyłość, palenie tytoniu, wiek itp., istnieje znacząca korelacja między wysoką śmiertelnością z powodu chorób krążenia a stosowaniem nieorganicznego arsenu w żywności zawierającej ryż.

„Szacujemy, że nawet 25% konsumentów ryżu w Anglii i Walii może być zagrożonych przedwczesną śmiercią z powodu chorób układu krążenia z powodu ekspozycji na arszenik” - powiedział profesor David Polya z Uniwersytetu w Manchesterze.

Potrzeba więcej pracy, aby potwierdzić wyniki tego badania, ponieważ dieta oparta na ryżu ma również dobrze znane korzyści zdrowotne ze względu na wysoką zawartość błonnika. Zamiast eliminować ryż z diety, można go zastąpić np. ryżem basmati lub ryżem polerowanym (zamiast pełnoziarnistych), które zawierają mniej nieorganicznego arsenu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Maras

Tallin ty jesteś jednym z

Tallin ty jesteś jednym z tych redaktorów których dokopotowano po nalotach policji na ten portal.  99% głupoty wypisujesz.  Pewnie przez ryż ludzie na okinawie żyją tak krótko? ( najstarsi ludzie świata tam żyją) 

Skomentuj