Za trzy lata na dnie oceanu pojawi się morski odpowiednik stacji kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: Proteus / materiały prasowe

Fabienne Cousteau jest aquanautą i aktywnym obrońcą oceanu. Ciekawość świata morskiego odziedziczył po swoim dziadku, legendarnym odkrywcy oceanów Jacques-Yves Cousteau. Zaangażowanie w prawie rodzinną sprawę skłoniło Fabiena Cousteau do zbudowania odpowiednika Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na dnie oceanu!

 

Niedawno aquanauta współpracował z projektantem przemysłowym Yvesem Behar, aby odsłonić odważną koncepcję laboratorium o powierzchni 1200 m2 o nazwie Proteus. Celem takiej stacji podwodnej jest zapewnienie naukowcom (zespołowi do 12 osób) unikalnego dostępu do dna oceanu. W tej chwili planowana jest budowa takiego laboratorium w zaledwie trzy lata.

 

Projekt laboratorium wygląda okazale. Najbardziej uderzającym elementem projektu jest seria wystających „bąbelków”, które wydają się przyklejać do budynku. Przewiduje się, że każda taka kapsuła będzie miała inne przeznaczenie, od pomieszczeń medycznych po laboratoria i pomieszczenia osobiste.

 

Projektant powiedział, że jego celem jest aby stacja była inna, inspirująca i futurystyczna . Behar jako inspirację wskazał science fiction i obudowy modułowe, aż po japońskie hotele.

Jeśli chodzi o wyposażenie wewnętrzne Proteusa, zespół twierdzi, że stacja będzie miała pierwszą na świecie podwodną szklarnię przeznaczoną do uprawy żywności dla przebywających tam osób. Energia będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

 

Zdaniem Cousteau eksploracja oceanów jest 1000 razy dla naszego przetrwania niż eksploracja kosmosu. To ocean jest naszym systemem podtrzymywania życia na Ziemi. Jak wiadomo badania kosmiczne otrzymują znacznie większe fundusze niż badania oceanów. Dzieje się tak pomimo faktu, że ludzie zbadali tylko około 5% oceanów Ziemi!

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Dopóki krzywda, dopóty walka! Przez krew i śmierć, przez ruiny i mogiły, z nadzieją czy przeciw nadziei, walka z piekłem ziemi w imię nieba, które na ziemię zstąpi...

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Słowa starego Cousteau

Słowa starego Cousteau wypowiedziane publicznie: „Światowa populacja musi zostać ustabilizowana, a żeby to osiągnąć musimy eliminować 350 000 [osób] dziennie”  w 1991 r. w wywiadzie dla „The UNESCO Courier”. 

Myślicie, że młody jest mniej pieprznięty od dziadka? Bo ja wątpię.

Portret użytkownika Ractaros96

Śmieszna ta koncepcja stacji.

Śmieszna ta koncepcja stacji. Po tym co widziałem grając w grę SOMA działanie na dnie oceanu kojarzy mi się z ogromną ilością betonu, stali i ciężkim sprzętem. Budowanie pod wodą to totalnie nowa dziedzina, która czeka na swój rozwój. Samą grę mocno spłyciłem, ale nawiązuję tylko do wyglądu stacji. W przypadku SOMY głównym powodem budowy stacji było gigantyczne działo magnetyczne zapewniające tanią metodę wystrzeliwania setelitów. Oprócz tego działo się tam dużo innych ciekawych rzeczy, ale nie będę wszystkiego zdradzał.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj