Elon Musk nazwał głupcami tych, którzy uważają, że maszyny nie będą mądrzejsze od ludzi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Przedsiębiorca Elon Musk ponownie skrytykował tych, którzy nie wierzą w niebezpieczeństwo, jakie sztuczna inteligencja niesie dla przyszłości ludzkości. „Przede wszystkim inteligentni ludzie, którzy mają tendencję do przeceniania swojej inteligencji, nie chcą dostrzegać zagrożeń, jakie stwarza sztuczna inteligencja” - powiedział Musk. Jego zdaniem taka pozycja może doprowadzić do katastrofy.

 

Szef Tesli, SpaceX, The Boring Company i Neuralink Elon Musk jest przekonany, że sztuczna inteligencja stanowi poważne i realne zagrożenie dla ludzkości. Jednak ludzie nie chcą dostrzegać skali problemu.

„Jesteśmy jak dzieci na placu zabaw. Nic wokół nie zauważamy. Martwimy się tym, jak ktoś kogoś nazwał, a nie faktem, że sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość” - powiedział w wywiadzie udzielonym w 2018 roku.

Jednocześnie przewidział, że „sztuczna inteligencja zajmie miejsce człowieka w hierarchii cywilizacyjnej, a wtedy los człowieka będzie całkowicie z góry określony. Nie będziemy już mogli wyjść poza wydzielone nam ogrody zoologiczne”. Algorytmy mogą nawet wywołać trzecią wojnę światową i doprowadzić do zniszczenia ludzkiej cywilizacji.

„Uważam, że zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest znacznie większe niż bomba atomowa” - powiedział w tym samym roku. „Nikt nie myśli, że każdy, kto chce mieć możliwość tworzenia broni jądrowej, jest szalony. I cytujcie moje słowa. Sztuczna inteligencja jest znacznie bardziej niebezpieczna niż broń jądrowa ”.

Niedawno Musk ponownie przemówił na ten temat, odpowiadając każdemu, kto nie wierzy, że komputery mogą przewyższać ludzi zdolnościami poznawczymi w zwykły sposób.

„Od dziesięciu lat mówię to samo o sztucznej inteligencji. Musimy pomyśleć o tym, dokąd zmierza sztuczna inteligencja. Z tego, co widzę, bardzo inteligentni ludzie mylą się, co do sztucznej inteligencji, ponieważ nie wyobrażają sobie, że komputer może stać się znacznie mądrzejszy od nich. To jest wada ich logiki. Są po prostu dużo głupsi, niż myślą."

Obawy Muska podzielali niektórzy przedsiębiorcy, na przykład Sam Altman i naukowcy, tj. Yuval Harari, James Lovelock i zmarły Stephen Hawking byli po ich stronie. Istnieje grono osób, które nie zgadzają się z Muskiem. Tak więc w 2018 roku Eric Schmidt, były prezes zarządu Alphabet, zapewnił, że sztuczna inteligencja przyniesie ludziom tylko dobro, a Musk nie rozumie, o czym mówi. Jerome Pesenti, wiceprezes Facebooka, powiedział mniej więcej to samo w maju tego roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Człowiek wyhodował zmutowaną

Człowiek wyhodował zmutowaną bestię a ta go zjadła, sztuczny twór nawet gdy to jest maszyna też może zabić gdy przegrzeją mu się tranzystorki, może też uznać, że coś mu zagraża i będzie się bronił przed wyłączeniem. Nie trzeba bać się maszyn ale ludzi, którzy je programują.

Portret użytkownika keri

Wśród tych, którzy wyglądają

Wśród tych, którzy wyglądają jak ludzie, są ludzie i nieludzie-bez ludzkich uczuć czyli bioroboty.

Bioroboty nigdy nie będą mądrzejsze od ludzi. One żerują na ludziach, straszą ich czym się da, teraz np. urojoną pandemią i dążą do ich zagłady.

sztuczna inteligencja stanowi poważne i realne zagrożenie dla ludzkości.

Zgadza się. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to niech "sztuczną inteligencję" zamieni na wlaściwe określenie tych pustynnych nierobów z wielkimi kieszeniami.

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika euklides

Dopuki maszyna nie uzyska

Dopuki maszyna nie uzyska świadomości doputy program jest tylko programem. Nawet najbardziej złożone systemy A.I. nie są kreatywne - potrafią tylko poszukiwać rozwiązań zadanych problemów w złożony, ale całkowicie zalgorytmizowany sposób. Dopiero kiedy uda się stworzyć interfejs pomiędzy światem duchowym, a materialnym, tak że w maszynie zamieszka duch, niczym w znanym anime Ghost in the shell, to może być (nie)ciekawie....

Portret użytkownika Djktos

Ostrzega,  a sam tworzy

Ostrzega,  a sam tworzy podwaliny tego globalnego systemu. 5 i 6 G, neurolinki, sieć mini satelit,

Juz sam Windows przez unifikacje rozprzestrzenił się na świecie jak zaraza.

Alexa zaczęła jako lektorka w systemach cyfrobotowych Amazona a skończy jako globalny gubernator planety ziemia zarządca wszystkich serwerów i walut w systemie block chaine'a. Ta sama sciezka kariery co u ludzi: od celebryty do dyktatora.

 

Portret użytkownika nnx

On (Musk) przeinacza aby

On (Musk) przeinacza aby skierować ew.naszą uwagę w złą stronę. To nie sztuczna inteligencja (maszyny) będą zagrożeniem ale ludzie (psychopaci majacy siebie za nadludzi) stojący za nimi, je wykorzystujący .. i innych (podludzi)

Portret użytkownika Quark

Maszyny wyposażone w sztuczną

Maszyny wyposażone w sztuczną inteligencję na pewno będą miały nad ludźmi przewagę pod względem szybkości uczenia się , zapamiętywania , sortowania informacji , wyszukiwania ich (człowiek musi się zastanowić by sobie czasem coś przypomnieć - komputer nie ma takiego problemu..)  a także podejmowania decyzji i precyzji działania ,co do tego nie ma żadnych wątpliwości . Zatem odpowiednio zaprogramowany android jeśli zostanie także wyposażony w etykę i system wartości pozwalający bezbłędnie odróżniać dobro od zła w każdej sytuacji oraz uzyska świadomość , to pod wieloma względami będzie przewyższał każdego człowieka. Ostatnią kwestią pozostanie uzyskanie przez maszyny zdolności twórczej kreatywności a gdy to nastąpi już nic nie stanie na przeszkodzie by taka maszyna mogła zostać uznana za mądrą , ale trudno sobie wyobrazić jak długo jeszcze przyjdzie nam poczekać na taki "cud" techniki jak choćby słynny android "Data" z serialu "Star Trek". A to czy takiego "nad człowieka" trzeba by się było obawiać czy też nie , zależy tylko i wyłącznie od zdolności i moralności jego twórcy - bo w końcu to tylko maszyna. Z drugiej strony patrząc ludzie to też maszyny  , tyle że biologiczne ale na szczęście mamy na tyle rozwinięte "komputery" , że potrafiliśmy wykreować uczucia wyższe ,dzięki którym zapanowaliśmy nad prymitywnymi instynktami . 

Strony

Skomentuj