Naukowcy odkryli przyczyny agresji komarów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Princeton University twierdzą, że odkryli tajemnicę ukąszeń komarów. Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie Current Biology, ich agresja wobec ludzi ma być napędzana przez globalne ocieplenie i urbanizację,

Autorzy pracy naukowej zwrócili uwagę na fakt, że tylko kilka z ponad 3,5 tys. gatunków komarów gryzie ludzi i staje się groźnymi nosicielami chorób zakaźnych. Naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, co prowokuje niektórych przedstawicieli tego gatunku do bardziej agresywnych zachowań wobec ludzi niż ich krewni. Według opublikowanych badań naukowcy zidentyfikowali dwa główne czynniki - zmiany klimatu i środowisko miejskie.

 

Badanie dotyczy komarów Aedes aegypti, które są głównymi nosicielami wirusa Zika, dengi, żółtej febry i wirusa Chikungunya. W swoim naturalnym środowisku przedstawiciele rodziny komarów żywią się zarówno krwią ludzi, jak i innych zwierząt stałocieplnych.

„Komary, które żyją wśród dużej liczby ludzi w miastach Kumasi (Ghana) lub Ouagadougou (Burkina Faso), wykazują zwiększoną chęć gryzienia ludzi. Pada tylko przez kilka miesięcy w roku i uważamy, że jest to spowodowane faktem, że w tych klimatach komary są szczególnie zależne od ludzi i zasobów wody wytwarzanej przez człowieka w swoim cyklu życia ”- powiedział autor badania Noah Rose.

Odkrycia naukowców są poparte ich doświadczeniem. Zbierając jaja komarów w 27 różnych miejscach w regionie na południe od Sahary, badacze w laboratorium próbowali poznać preferencje kulinarne komarów urodzonych z larw, oferując im zapachy ludzi lub zwierząt, takich jak świnki morskie i przepiórki. Okazało się, że owady zebrane w gęsto zaludnionych obszarach były bardziej skłonne do wybierania ludzkiej zdobyczy niż te ich krewnych, którzy żyli na wsi lub nawet bardziej niezamieszkanych obszarach. Ponadto okazało się, że komary żyjące na terenach, na których pora sucha jest dłuższa i cięższa, są bardziej wrażliwe na zapach, czyli krew ludzi niż zwierząt.

Zaskakujące było odkrycie, że klimat ma ważniejszy wpływ niż urbanizacja w wyjaśnianiu obecnych zmian w zachowaniu owadów. Wiele komarów żyjących na stosunkowo gęsto zaludnionych obszarach niekoniecznie woli gryźć ludzi. Badacze twierdzą, że tak dzieje się tylko wtedy, gdy miasta stają się bardzo gęsto zaludnione lub znajdują się na obszarach o bardziej intensywnej porze suchej. Potwierdzono, że wtedy komary będą bardziej zainteresowane gryzieniem ludzi.

 

Na podstawie tych odkryć naukowcy sugerują, że postępująca urbanizacja w nadchodzących dziesięcioleciach będzie oznaczać jeszcze więcej komarów gryzących ludzi w przyszłości, a gwałtowna urbanizacja może spowodować, że w ciągu najbliższych 30 lat, coraz więcej komarów będzie gryźć ludzi w miastach subsaharyjskich, co moze intensyfikować problem z malarią i innymi chorobami zwykle przez nie rozoszonymi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ziggy

What a piece of crap. Either

What a piece of crap. Either you who wrote this shit or those scientists are liars and idiots but most likely both and also marksist.

About 38 years ago I went fishing on bank of Odra, did not catch anything because I was visieusly attacked by swarm of mozzies, I was running maybe 1 km but still was bitten 50 or more times.

Portret użytkownika MaxPn

A komar w samochodzie jadącym

A komar w samochodzie jadącym 200km/h jest najszybszym komarem na ziemi. :). Wnioski:).  Długo sucho to trzeba zjeść co kolwiek zanim komar zdechnie. Duże miasto oznacza mało zwierząt, czyli z braku laku dobry kit (komar zaczyna gryźć ludzi ryzykując życie)

Skomentuj