Polski naukowiec stworzył niezniszczalny materiał

Kategorie: 

Źródło: Dr. Florian Bittner, Institute of Plastics and Circular Economy IKK, Leibniz University Hannover/Fraunhofer Institute for Wood Research, Wilhelm-Klauditz-Institut WKI

Czerpiąc inspirację z natury, naukowcy stworzyli wyjątkowy materiał, którego nie można przeciąć. Proteus znajdzie wiele zastosowań nie tylko w armii, ale także w zabezpieczeniach antykradzieżowych.

 

Nowy lekki materiał powstał z inicjatywy naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Durham i niemieckiego Instytutu Fraunhofera, którym przewodził Stefan Szyniszewski, adiunkt mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii w Durham. Zespół inspirował się wyjątkowo twardą i odporną na pękanie skorupą mięczaków aragonotowych oraz strukturą skórki grejpfruta. Tak powstał niezniszczalny, lekki materiał, który posiada zaledwie 15% gęstości stali.

Proteus został wykonany z ceramicznych kulek z tlenku glinu, które zamknięto w aluminiowej strukturze piankowej. Podczas testów, materiał okazał się odporny na przecinanie szlifierkami kątowymi, wiertarkami i wysokociśnieniowymi strumieniami wody. Co więcej, podczas próby cięcia, materiał zaczyna wibrować, powodując uszkodzenie tarczy tnącej lub wiertła. Jest to zatem pierwszy wyprodukowany materiał, którego nie da się przeciąć.

 

Rewolucyjny materiał można wykorzystać na przykład w siłach zbrojnych do zwiększenia bezpieczeństwa i zapewnienia ochrony zdrowia. Z pomocą Proteusa będzie można stworzyć między innymi lekkie zbroje dla żołnierzy, wyposażenie ochronne dla osób pracujących z narzędziami tnącymi, a także niezniszczalne blokady rowerowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kamil

Znając '' zapał '' Polskich

Znając '' zapał '' Polskich włodarzy( nieważne czy PIS , czy PO czy inny zafajdany POlityk) , dla stwarzania warónków , baz doświadczalnych dla Naszych wynalazców i konstruktorów sprawa może się rozbić o Finanse, o brak wspomnianej bazy doświadczalnej na terenie Polski. To nie jest przypadek że Jeśli coś już odkryją Nasi wynalazcy od razu Patenty mają albo 
Amerykanie , Kanadyjczycy , Niemcy . Część nawet wywieziono do Izraela.

 

Portret użytkownika Nickt89

Reasumując powstał materiał o

Reasumując powstał materiał o wysokiej odporności na ścieranie. Na pewno znajdzie multum zastosowań, więc gratulacje dla projektantów. Ciekaw jestem jak by się sprawdził np jako materiał do produkcji łożysk... Określanie go niezniszczalnym to jednak spore nadużycie dziennikarskie o zabarwieniu marketingowym, nie mające niczego wspólnego z prawdą.

Portret użytkownika baca

kurde jak coś jest

kurde jak coś jest niezniszczalne jak Macierewicz, to zaraz się tym interesuje armia....

no bo logiczne że.... żołnierze przeżyją kiedy ktoś ich nikczemnie zaatakuje szlifierką kątową albo wiertarką... 

no nic przystojni szeregowcy będą mogli sobie uszyć z tego antykapelanowy pas cnoty...

 

Skomentuj