Zdrowie na starość zależy od poziomu żelaza we krwi

Kategorie: 

Źródło: tg

Zakrojone na szeroką skalę badanie genetyczne przeprowadzone przez naukowców ze Szkocji i Niemiec, obejmujące ponad milion osób, ujawniło kilka segmentów genomu związanych z długim i zdrowym życiem. Część z nich, jak się okazało, bierze udział w metabolizmie żelaza we krwi. Naukowcy spekulują, że nieprawidłowy poziom żelaza może być przyczyną wielu chorób związanych z wiekiem.

 

Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem do funkcjonowania organizmu. Jednak wszystko jest dobrze przy zachowaniu umiaru. Nadmiar lub brak żelaza może szybko doprowadzić do problemów. Zazwyczaj komórkowy metabolizm żelaza jest regulowany przez wiele genów. Ich mutacje mogą prowadzić do zaburzeń, takich jak hemochromatoza.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i Instytutu Maxa Plancka postanowili ustalić, które geny są związane z długim i zdrowym życiem. Przeanalizowali trzy duże zbiory danych, w których zebrano informacje o ponad milionie pacjentów.

 

Okazało się, że dziesięć segmentów genomu koreluje z długim i zdrowym życiem, z których pięć nie zostało jeszcze związanych ze zmianami związanymi z wiekiem. Co ważniejsze, kilka z tych segmentów zawiera geny zaangażowane w metabolizm żelaza.

 

Hipoteza, którą wysuwają naukowcy, jest taka, że wysoki poziom żelaza we krwi prowadzi do chorób związanych z wiekiem.

 

Chociaż nieregularny metabolizm żelaza nie jest wystarczający do wywołania ostrych zaburzeń, takich jak hemochromatyzm, prowadzi do długotrwałego niedoboru żelaza w częściach ciała, które często są dotknięte chorobami związanymi z wiekiem.

 

„Stawiamy również hipotezę, że nasze odkrycie metabolizmu żelaza może wyjaśniać, dlaczego wysoki poziom bogatego w żelazo czerwonego mięsa wiąże się z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak choroby serca” - powiedział Paul Timmers, autor badania.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj