Naukowcy przypadkowo odkryli bakterie żywiące się metalami

Kategorie: 

Źródło: Hang Yu/Caltech

Ponad sto lat temu przewidywano istnienie specyficznych bakterii, które mogą żywić się metalami. Dopiero teraz, mikrobiolodzy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego odkryli bakterie metabolizujące mangan. Co ciekawe, badacze odnaleźli je przez przypadek... w zlewie.

 

Profesor mikrobiologii Jared Leadbetter przeprowadzał w swoim laboratorium eksperyment, podczas którego korzystał z lekkiej kredowej formy manganu. Zabrudzony szklany słoik odstawił do namoczenia w wodzie w zlewie i wyjechał na kilka miesięcy do pracy poza laboratorium. Gdy wrócił, słoik był pokryty tajemniczym ciemnym materiałem.


Dziwna czarna powłoka na szklanym słoiku stała się obiektem dalszych badań. Jak się okazało, był to utleniony mangan, który wytworzyły bakterie najprawdopodobniej pochodzące z wody wodociągowej. Z przeprowadzonych badań wynika również, że nowo odkryte bakterie mogą wykorzystywać mangan do przekształcenia dwutlenku węgla w biomasę za sprawą chemosyntezy.

 

Tlenki manganu występują powszechnie – znaleziono je np. w osadach podpowierzchniowych i mogą również tworzyć się w systemach dystrybucji wody, powodując ich zatykanie. Dotychczas nie było wiadomo, w jaki sposób i dlaczego taka substancja powstaje w wodociągach. Podejrzewano, że odpowiedzialne za to mogą być właśnie bakterie żywiące się manganem, lecz wcześniej nie udało się tego potwierdzić dowodami.

 

Najnowsze odkrycie pomoże lepiej zrozumieć geochemię wód podziemnych. Bakterie mogą rozkładać zanieczyszczenia w wodach gruntowych, a niektóre organizmy mogą redukować tlenek manganu. Naukowcy mają również nadzieję, że wyniki badań pozwolą zrozumieć, w jaki sposób powstają guzki manganu. Tzw. konkrecje polimetaliczne to konglomeraty składające się z różnych pierwiastków, występujące na dnie oceanów. Te metalowe kulki znane są nauce od lat 70. XIX wieku. Niektóre firmy górnicze planują wydobywanie kulek, aby pozyskiwać z nich rzadkie metale, choć wciąż tak naprawdę nie wiemy, jak one powstają. Niewykluczone, że są one dziełem konkretnych bakterii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika less

Takie bakterie żyją sobie w

Takie bakterie żyją sobie w filtrach wody, w stacjach uzdatniania wody. Dzięki nim woda z kranu jest oczyszczona z manganu.

W USA jedzą i piją byle co, to dla ich profesorów to nowość. Tak dla informacji dodam, że wieloletnie spożywanie wody z dużą zawartością manganu przez dzieci, powoduje obniżenie ilorazu inteligencji (IQ) o kilka punktów ale o tym się nie dowiesz, bo na tym nikt nie zarobi.

Portret użytkownika baca

ciekawe jak afroamerykańscy

ciekawe jak afroamerykańscy naukofcy odkryli bakterie wpieprzające metal w... zlewie?

chyba wsadzili język do syfonu i poczuli metaliczny posmak z nutką serów pleśniowych...

niezła ściema - dzieki niej mogą w dalszym ciągu jeść banany rękami tłumaczac, że bakterie wpieprzyły im widelce....

a tak poza tym to jeszcze w ubiegłym wieku odkryto bakterie na dnie oceanu a nie zlewozmywaka, które zeżarły już pół Titanica...

a ci ponownie odkryli afroamerykę... chcą pewnie uzyskać patent na stal bananoodporną...

 

 

Portret użytkownika X

no i teraz wysprzatajcie

no i teraz wysprzatajcie sobie jelita antybiotykiem a jasne będzie, że metale się ani nie przysfoją, ani nie zostana zneutralizowane.

Od dzis jemy brydnymi rączkami, a zasady higieny o kant doopy rozbijamy. Zgoda?

Skomentuj