Naukowcy po raz pierwszy zsekwencjonowali ludzki chromosom

Kategorie: 

Źródło: Darryl Leja/National Human Genome Research Institute/NIH

W 2003 roku po raz pierwszy dokonano kompletnej charakterystyki ludzkiego genomu. Od tego czasu, nasza wiedza na temat naszego DNA i jego różnic między poszczególnymi osobami znacząco się poszerzyła, chodź wciąż posiada wiele luk. Dopiero teraz genetycy dokonali wielkiego przełomu, tworząc pierwszą pełną sekwencję ludzkiego chromosomu X.

 

Zespół naukowców, kierowany przez Karen Miga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, zastosował kombinację technik sekwencjonowania, aby uzupełnić chromosom. Jak się okazało, kluczem do sukcesu było wykorzystanie nowoczesnego sekwencjonowania nanoporowego.

 

Tradycyjna technologia sekwencjonowania dzieli DNA na wiele małych fragmentów, a następnie łączy je w całość. Choć metoda ta działa w większości przypadków, istnieją pewne fragmenty DNA, które są do siebie tak bardzo podobne, że oprogramowanie do sekwencjonowania może mieć spore trudności z dopasowaniem ich we właściwym miejscu. Niektóre regiony chromosomu składają się z ogromnych ilości powtarzalnego DNA, a naukowcy w przeszłości nie byli w stanie uzyskać ich dokładnych map.

Sekwencjonowanie nanoporowe rozwiązało ten problem. Technologia ta pozwala odczytywać długie fragmenty DNA z jeszcze większą precyzją. To dzięki niej udało się zsekwencjonować cały chromosom X o 155 milionach par zasad, w tym także wspomniane wcześniej wysoce powtarzalne regiony.

 

Kompletny genom referencyjny pozwoli naukowcom porównywać próbki DNA pacjentów z wzorcem i identyfikować zmiany genetyczne, które mogą przyczyniać się do chorób. Nowa sekwencja naprawia szereg luk, które istnieją w obecnym genomie referencyjnym, tzw. Genome Reference Consortium build 38 (GRCh38) i pomoże w przyszłych badaniach na dużą skalę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ks

To teraz juz mozna

To teraz juz mozna zmodyfikowac genom (Bill G. i jego firma zajmuja sie kodowaniem od wielu lat) i zmieniony genom podac czlowiekowi wykorzystujac do tego zmodyfikowany virus i BINGO mamy mutanta albo jak kto woli udoskonalonego czlowieka. 

Portret użytkownika NoProblemJest

W sprawie koronawirusa: Tak

W sprawie koronawirusa: Tak sobie myślę, że przecież każdego kto wprowadza dezinformację można pociągnąć do odpowiedzialności za "poświadczenie nieprawdy". Każdego naukowca, reportera czy polityka który się tego dopuścił z imienia i nazwiska można postawić przed sądem za poświadczenie nieprawdy.

A jak już potrafią zsekwencjonować chromosom to od razu niech wyizolują tego covida. 

Skomentuj