Sztuczna inteligencja może być bardzo pomocna przy leczeniu raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy. Ponieważ lekarzom trudno jest wcześnie wykryć tę chorobę, pacjenci wymagają podjęcia szybkiej i intensywnej terapii leczniczej, aby mieć szanse na przeżycie. Niestety mimo wszystko trudno jest ocenić jaka forma leczenia będzie miała największą skuteczność u danego pacjenta. Być może sytuacja ta niebawem ulegnie zmianie – problem ma rozwiązać sztuczna inteligencja.   

Według działu amerykańskiej agencji rządowej National Cancer Institute rak płuc oraz oskrzeli jest drugim najbardziej rozpowszechnionym nowotworem wśród ludzi, stanowiąc 12,9% wszystkich przypadków raka. Niestety, choroba we wczesnych stadiach często nie ma zauważalnych objawów, dlatego trudno ją wykryć. Perspektywy leczenia nie są zatem tak dobre, jak w przypadku innych nowotworów.

 

Aby zapewnić pacjentom z rakiem płuc jak najskuteczniejsze leczenie, lekarze muszą wybierać najlepsze metody leczenia. Może stanowić to jednak trudne zadanie, ponieważ trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka terapia przyniesie najlepsze rezultaty dla danego pacjenta.

 

Trudno zatem ocenić także skuteczność immunoterapii. W przeciwieństwie do chemioterapii, która opiera się na stosowaniu określonych leków do atakowania i niszczenia komórek raka, immunoterapia polega na aktywacji układu immunologicznego i jego naturalnych mechanizmów obronności przeciwnowotworowej.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland oraz badacze z sześciu innych instytucji opracowali nowy model sztucznej inteligencji pomagający lekarzom w ustaleniu, u których osób chorujących na raka płuc najlepiej sprawdzi się immunoterapia. Szczegóły działania tego narzędzia opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Cancer Immunology Research.

 

Pomimo wysokiej skuteczności immunoterapii, jest to bardzo droga metoda leczenia. Kosztuje pacjenta około 200 tysięcy dolarów rocznie. To jednocześnie bezpośrednia przyczyna, z powodu której około 42% pacjentów traci wszystkie swoje oszczędności w ciągu roku od diagnozy. Nowa metoda diagnostyczna może pomóc zarówno lekarzom, jak i pacjentom w podjęciu decyzji, która terapia jest najskuteczniejsza. Pacjenci unikną zatem trwonienia pieniędzy na bezcelowe leczenie.

 

 

Model sztucznej inteligencji powstał w oparciu o ostatnie odkrycia naukowców, dzięki którym zidentyfikowano zmiany nowotworowe reagujące na leczenie. Dotychczas głównym wyznacznikiem dla potwierdzenia skuteczności immunoterapii była ocena wielkości guza. To jednak nie zawsze się sprawdzało. Badacze posłużyli się więc skanami tomografii komputerowej 50 osób z rakiem płuc. Na ich podstawie stworzono metodę matematyczną umożliwiającą identyfikację wszelkich zmian wielkości i tekstury, które zachodzą w guzie po ekspozycji na 2-3 cykle immunoterapii.

 

Odkryto określone wzorce, które wskazują na to, że niektóre zmiany w guzach są powiązane z pozytywną odpowiedzią na leczenie immunoterapią. Korelowało to bezpośrednio z wyższymi wskaźnikami przeżycia pacjentów. Badanie po raz kolejny podkreśliło również, że nowotwory płuc, które wykazują najbardziej zauważalne zmiany swojej struktury, najlepiej reagują na immunoterapię. W przyszłości naukowcy chcą przetestować pracę sztucznej inteligencji na większej liczbie skanów tomografii komputerowej, które wykonano u osób leczonych różnymi środkami immunoterapeutycznymi.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zibi

Może taki temat by poruszyć

Może taki temat by poruszyć pewna osoba znajoma taka związana tylko z pracą,gdzieś tak z pół roku temu w toalecie w spłuczce woda jej się gotowała,a jak wiadomo woda tam jest zimna,sprowadzono hydraulika,nic tylko ręce rozłożył,bez wytłumaczenia powodu,a dzisiaj znów u tej osoby jest problem ciekawy,ta pani z przyszłym mężem dostali jelitówki jak twierdzą,niby to nic nadzwyczajnego ale jest jeszcze coś,mają psa i kota i też mają jelitówkę,jest to trochę ubaw,wszyscy w domu jelitówka,a może to już wirusowa korona,biedny kotek z pieskiem jeszcze na kwarantanne pójdą,naprawdę ten świat z powagi wychodzi

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika zibi

A mi to się wydaje że kogoś z

A mi to się wydaje że kogoś z niebios wkurzyła,ostatnio jeszcze wykryto u tej osoby rakowe sprawy,cały czas coś się dzieje,a to w rurę auta ktoś jej wstrzyknął piankę uszczelniającą,pracownicy przeklinają na nią,wcześniejszy mąż pracował w elektrowni to skoczył z komina,same tragedie,coś jest nie tak w tej rodzinie,może przyczepiła się do niej jakaś zmora?

Portret użytkownika b@ron

no te sprawy mogą mieć ze

no te sprawy mogą mieć ze sobą ścisłe powiązanie... newyregulowany termostat spowodował tę tragedię rodzinną, miesiące non stop gotującej się wody nabiły rachunek za prąd tak okrutnie, że facet najpierw zapiankował wydech u auta żeby żona nie wołała o paliwo (a jak tu jej powiedzieć że nas nie stać) ale potem jeszcze doszedł rachunek dla hydraulika który przyszedł i rozłożył ręce... a wiem że takie rzeczy tanie nie są... więc facio korzystając z okazji że zatrudniony w elektrowni ... skoczył z komina...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika zibi

Termostat nie ma nic

Termostat nie ma nic wspólnego,w domu jest centralne ogrzewanie, a w tej spłuczce to aż się buzowało,potopiło części co prawda plastikowe ale zwykłe 100 stopni nie działało na nie,podgrzewałem opalarką przy 250 stopniach dopiero zaczęły się deformować,a co do facia to wcześniej skoczył z 10 lat temu,to stare już dzieje

Portret użytkownika baca

zibi pierwsze sprawy najpierw

zibi pierwsze sprawy najpierw...

po pierwsze odłącz w końcu pralkę i zmywarkę od klozetu bo się tam wszyscy u ciebie, czyli "znajomej" na śmierć zasrają

po drugie jelita kocie są bez wartości ale z psich są podobno dobre struny do gitary

po trzecie nie udawaj hydraulika kiedy jesteś budowlańcem... tu samo prawo jazdy nie wystarczy - trzeba jeszcze ogarnąc mufki, nyple i zawory a także odróżnać językiem jak ktoś jest ślepy zimne rury od gorących...

po czwarte... kaloryfer podłącz do wanny to się wykąpiesz za darmo...

i na dziś to tyle.

 

Portret użytkownika Quark

Najlepiej by było gdyby to

Najlepiej by było gdyby to lekarz był inteligentny i potrafił nie tylko właściwie zdjagnozować pacjenta ,określić przyczynę dolegliwości ale też wskazać najwłaściwszą ,najtańszą i najmniej szkodliwą formę terapii ale ,żeby tak się stało to lekarz musi być człowiekiem z powołania dla którego ten zawód jest pasją a pacjent priorytetem , a nie tak jak obecnie ,że ktoś tam sobie chce być "lekarzem" - dla pieniędzy ,prestiżu czy bo mamusia kazała .. nie mówiąc już o tym ,że trzeba samemu myśleć by umieć oddzielić "ziarno od plew" z papki wciskanej studentom jak leci na zlecenie firm farmaceutycznych. 

Portret użytkownika drako_tr

@ Quark przecież ci

@ Quark przecież ci współcześni "lekarze" robią właśnie to, za co im płaci farma...lekarz ma Ciebie utrzymywać przy życiu i wciskać "leki", żeby farma klientów dozgonnych miała...gdy jesteś chory, poszukaj znachora, albo takiego lekarza, który pamięta jeszcze przysięgę Hipokratesa.

"Fałszywy Doktor"

 

Dopóki krzywda, dopóty walka! Przez krew i śmierć, przez ruiny i mogiły, z nadzieją czy przeciw nadziei, walka z piekłem ziemi w imię nieba, które na ziemię zstąpi...

Strony

Skomentuj