Supermasywna gwiazda nagle zniknęła. Astrofizycy nie rozumieją co się stało

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z pracą naukową opublikowaną niedawno w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, jedna z gwiazd w galaktyce PHL 293B, zniknęła bez śladu. Naukowcy są w kropce, ponieważ nagłe zniknięcie tak dużego obiektu jest trudne do wyjaśnienia.

 

Wspomniana gwiazda została zaobserwowana po raz pierwszy w 2001 roku i była monitorowana aż do 2011 roku. Dopiero w 2019 roku gdy ponownie podjęto nad nią badania przy użyciu teleskopu VLT, okazało się iż naukowcy nie są już jej w stanie wykryć. Galaktyka karłowata PHL 293B w której znajduje się to ciało niebieskie, znana również pod nazwą galaktyki Kinmana, leży 75 milionów lat świetlnych od Ziemi. 


Galaktyka karłowata Kinmana


Ze względu na dzielący nas dystans, astronomowie prowadzą analizy w oparciu o najbardziej jasne obiekty. Rzekoma zaginiona gwiazda, to obiekt typu LBV. Zdaniem astronomów, ma on być 2,5 miliona razy jaśniejszy od naszego Słońca, a zatem trudno nie pochylić się nad przyczyną jego zniknięcia. Gwiazdy z kategorii LBV są z reguły masywne i zbliżają się do końca swojego istnienia.


LBV AG Carinae widziane przez Teleskop Hubble'a

Naukowcy nie są pewni co spowodowało tak dziwaczne zachowanie tej gwiazdy. Wiadomo iż doświadczyła ona nagłego wzrostu jasności w 2011 roku, a więc być może jest już zbyt słaba aby dało się ją dostrzec. Druga z teorii, sugeruje że mogła ona doświadczyć bardzo rzadkiego zjawiska, w którym zapadła się do postaci czarnej dziury bez towarzyszącej supernovy. Do tej pory takie zjawisko zostało zaobserwowane jedynie raz w galaktyce NGC 6946.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Pimodare

"jest trudne do wyjaśnienia"

"jest trudne do wyjaśnienia" spoczko za te pare tysi euraczy every month to już te tęgie naukowe łby coś wymyślom i zapodadzom to szaraczkom do wiadomości Lol potem pani uczycielka będzie dzieciom w klasie opowiadać Lol no i ja u wydostać się z matrix Smile

 

 

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Pewnej październikowej nocy

Pewnej październikowej nocy 2014(?) na moich oczach "zgasła" Omicron Aqilae i do dziś nawet lornetką 20x jej nie widać a przecież jaśniała jak diamencik - i nagle jakby ktoś latarkę LED zgasił...Nikogo to nie interesuje, żadne pisma itp. o tym nie wspominają...Odległa o 63 lata świetlne musiała naprawdę "zniknąć" (może za chmurą pyłu?) w momencie moich urodzin a ja miałem ten zaszczyt widzieć ostatni promień kt. leciał przez 63 lata czyli całe moje życie, aż wpadł mi w oko...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Gregi

Albo ja się nie znam na tym

Albo ja się nie znam na tym kosmosie albo coś mi tu nie gra. Od szkoły podstawowej uczą nas że w kosmosie są gwiazdy planety księżyce komety i mnóstwo innych mniejszych skał. Czy w takim razie przy tak ogromnej ilości ciał w kosmosie obiekt oddalony o 75mln lat świetlnych nie może zostać przysłonięty przez coś znajdującego się bliżej?

Portret użytkownika Franz Lem

Witam ciekawe teorie są

Witam ciekawe teorie są wysuwane lecz niema w przestrzeni czegokowiek czegoś co było i nagle nie ma.Po prostu niektórzy sugerują że przemieniła się w czarną dziurę i to jet to. Aczkolwiek mogła zmienić swoją gęstość i przemieścić się z jednej przestrzeni do wyższej przestrzeni o wyższyej gęstości i masie dla nas nie widocznej bo my mamy swój również zakres pierwiastków dla nas widoczny i namacalny ,a pierwiastki o wyższych częstotliwościach i masach  istnieją w wyżej położonej od nas przestrzeni.znamy tablicę okresową do pierwiastka 118 ale i na tym nie koniec. ale w pełni nie jest ona jeszce zbadana w naszej przestrzeni , idąc dalej w żóltej przestrzeni położonej nad nami jest też podobny układ pierwiastków i dalej nie koniec jest jescze , ale to nie otym chciałem napisać , jest wiele możliwości i wiele wymiarówi i wszechświatów wielowektorowych.

Skomentuj