Odkryto dwie superziemie orbitujące wokół pobliskiego czerwonego karła

Kategorie: 

Źródło: Mark Garlick

W okolicach czerwonego karła, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie Słońca, odkryto dwie nowe superziemie. Są to planety skaliste o znacznie większej masie od Ziemi, które potencjalnie mogą nadawać się do zamieszkania.

 

Zespół astronomów RedDots wykorzystał spektrograf HARPS w Europejskim Obserwatorium Południowym w Chile do obserwacji czerwonego karła Gliese 887, który znajduje się zaledwie 11 lat świetlnych od Słońca. W skali kosmosu to jak rzut beretem. Zastosowanie techniki przesunięć dopplerowskich pozwoliło namierzyć dwie nieznane nam wcześniej superziemie.

 

Okazuje się, że nowo odkryte planety krążą bardzo blisko czerwonego karła. Superziemia Gliese 887b potrzebuje zaledwie 9,3 dnia, aby wykonać pełny obieg wokół gwiazdy, natomiast Gliese 887c robi to w ciągu 21,8 dnia. Szacuje się, że temperatura na powierzchni planety Gliese 887c może wynosić około 70 stopni Celsjusza.

Ponieważ czerwony karzeł Gliese 887 jest znacznie ciemniejszy i o połowę mniejszy od Słońca, strefa zamieszkania w tym systemie jest znacznie węższa niż w Układzie Słonecznym. Ponadto, czerwony karzeł posiada raczej niewiele plam. Niska aktywność gwiazdy sugeruje, że odkryte superziemie mogą posiadać własne atmosfery, a warunki na powierzchni egzoplanet mogą być korzystne dla rozwoju i przetrwania życia bakteryjnego.

 

Niestety na dzień dzisiejszy bardzo mało wiemy o czerwonym karle i krążących wokół niego planetach. Przeprowadzenie szczegółowych badań będzie możliwe w przyszłości z pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – oczywiście jeśli zostanie wreszcie wystrzelony na orbitę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj