Solar Orbiter zbliżył się na rekordowo małą odległość do Słońca

Kategorie: 

Źródło: ESA

W połowie tego miesiąca, statek kosmiczny NASA i ESA, Solar Orbiter zakończył swoje pierwsze podejście do Słońca. Sonda zbliżyła się do niego na odległości 77 milionów kilometrów, co jest w przybliżeniu równe połowie odległości między Słońcem a Ziemią. Tym samym, rozpoczęto kolejny etap prac badawczych z udziałem tego urządzenia.

 

W ciągu następnych pięciu miesięcy, naukowcy zajmą się monitorowaniem instrumentów pokładowych. Dopiero po upływie tego czasu Solar Orbiter wykona zdjęcia naszej gwiazdy. Do tego momentu orbiter znajdzie się w peryhelium, a więc najbliższym Słońcu punktowi całej orbity. Jest to pierwsza w historii próba wykonania zdjęcia naszej gwiazdy z tak "niewielkiej" odległości.


Źródło: ESA

Solar Orbiter to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Jest on wyposażony w 10 instrumentów pokładowych do prowadzenia badań oraz posiada 6 różnych kamer. Celem misji jest lepsze poznanie Słońca oraz tego jak wpływa ono na środowisko Układu Słonecznego. Szczególnie istotne są tu planowane badania biegunów Słońca, które nie są widoczne z Ziemi.


Źródło: ESA

W nadchodzących miesiącach urządzenia pokładowe będą zbierać wstępne dane na temat korony słonecznej, powierzchni gwiazdy, heliosfery, jej pola magnetycznego oraz wiatry słonecznego. Szacuje się, że pierwsze fotografie wykonane przez Solar Orbiter dotrą w ręce badaczy do lipca bieżącego roku. Ta faza misji, ma potrwać aż do listopada 2021 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj